Do bardziej szczegółowych założeń umiarkowanego wariantu projektu budżetu dotarła Polska Agencja Prasowa (PAP). Minister Jacek Rostowski przed paroma tygodniami mówił lakonicznie, że środkowy wariant przewiduje wzrost PKB o 2,5 proc. Najbardziej optymistyczna wersja zakładała wzrost gospodarki o 3,2 proc., a pesymistyczna spadek o 1 proc.
SPADEK INFLACJI w 2012 r.
Z projektu budżetu wynika też, że inflacja w 2012 roku ma wynieść 2,8 proc. Według szacunków na 2011 r. wyniesie 4,1 proc. Oznacza to, że w przyszłym roku nastąpi spadek wzrostu poziomu cen towarów i usług konsumpcyjnych.
Dokument wyjaśnia również, że wzrost inflacji jest uzależniony od silnego wzrostu cen surowców energetycznych i produktów rolnych na rynkach światowych. Na ograniczenie inflacji w 2012 r. ma wpływać ograniczenie wzrostu gospodarczego oraz niższy popyt na towary i usługi.
STOPA BEZROBOCIA w 2012 r.
Minsiterstwo finansów spodziewa się utrzymania na stałym poziomie stopy bezrobocia. Bezrobocie na koniec 2011 r. według szacunków wyniesie 12,4 proc., a w grudniu 2012 roku obniży się nieznacznie do 12,3 proc.
"Niekorzystny skutek wzrostu aktywności zawodowej będzie jednak miał charakter przejściowy i w dłuższym horyzoncie czasowym doprowadzi do wzrostu potencjalnego PKB i tworzenia nowych miejsc pracy. (...) Należy spodziewać się tylko nieznacznego obniżenia stopy bezrobocia, do poziomu 12,3 proc. na koniec 2012 r." - wynika z uzasadnienia do projektu budżetu.