Sędzie, który zajmował się sprawami MARCINA P. oskarżony o PRZYJMOWANIE ŁAPÓWEK

2012-09-19 10:35

Jak ustalili dziennikarze TVN sędzia, który kilka lat temu wyjątkowo łagodnie ukarał założyciela Amber Gold sam jest teraz oskarżony o przyjmowanie łapówek od osób oskarżonych. - Chodzi o sędziego Janusza K., który przez wiele lat był sędzią sądu rejonowego w Kościerzynie. Pełnił także funkcję przewodniczącego całego wydziału karnego - mówi dziennikarz "Superwizjera".

W 2006 roku przed oblicze sędziego Janusza K. trafił przyszły założyciel Amber Gold, Marcin S. (jeszcze przed zmianą nazwiska na rozpoczynające się na P.) Początkujący biznesmen Marcin S. był oskarżony o to, że na przełomie 2004 i 2005 roku jako zastępca prezesa firmy SAMPI oszukał 10 osób na nieco ponad tysiąc złotych oraz usiłował wyłudzić prawie sto złotych.

Według kodeksu karnego, za oszustwo grozi od pół roku do 8 lat więzienia. Sędzia Janusz K. wydał jednak bardzo łagodny wyrok, ponieważ przyjął, że w przypadku Marcina S. miał do czynienia z „wypadkiem mniejszej wagi”. Kodeks nie precyzuje co to stwierdzenie oznacza. Skazał go na zapłatę zaledwie tysiąca złotych grzywny.

W wyroku nie ma nawet mowy o obowiązku naprawienia szkody, czyli oddania ludziom pieniędzy. Ponadto sędzia Janusz K. powinien wówczas wiedzieć, że dwa miesiące wcześniej Marcin S. został skazany przez sąd rejonowy w Gdańsku na rok więzienia w zawieszeniu na trzy lata za pomoc w podrobieniu dokumentów i usiłowanie oszustwa w innej sprawie.

Cztery lata temu Janusz K. sam zaczął mieć problemy z prawem. Po policyjnej prowokacji został zatrzymany i po uchyleniu mu immunitetu usłyszał zarzuty przyjęcia łapówek od kilku oskarżonych, których sądził, w łącznej kwocie 140 tysięcy złotych. Ponadto postawiono mu zarzuty przyjęcia dwóch półmisków ryb w galarecie (łososie i węgorze) o wartości 300 zł oraz korzystania przez kilka dni z mercedesa pożyczonego od oskarżonego, ponieważ mercedes ML należący do sędziego był uszkodzony. Według słupskiej prokuratury, która prowadziła śledztwo w tej sprawie, sędzia przyjmował łapówki przez dziesięć lat od 1998 do 2008 roku, a zatem także w okresie gdy zapadł wyjątkowo łagodny wyrok (2006) przeciwko przyszłemu założycielowi Amber Gold.

- W tej sytuacji można mieć poważne wątpliwości co do prawdziwych motywów, jakimi kierował się sędzia skazując Marcina S. na wyjątkowo łagodną karę – mówi Robert Socha z "Superwizjera" TVN, który zajmuje się tym tematem. – Mam nadzieję, że prokuratura ponownie przyjrzy się także tej sprawie – dodaje.

Sędzia Janusz K. nigdy nie trafił do aresztu. Jest zawieszony w sprawowaniu funkcji sędziego i wciąż pobiera pensję. Jego proces toczy się przed sądem rejonowym w Koszalinie, odpowiada z wolnej stopy, nie przyznaje się do winy.

Sędzia Janusz K. stwierdził, że nie pamięta sprawy Marcina S. i odmówił komentarza.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają