Sejm przyjmie PRZEPISY, żeby Komisja Nadzoru Finansowego KONTROLOWAŁA SKOKi

2012-05-23 4:00

Już w tym tygodniu Sejm ma przyjąć przepisy, które sprawią, że popularne w całej Polsce Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe, ostatecznie zostaną objęte kontrolą Komisji Nadzoru Finansowego. I choć politycy rządzącej koalicji przekonują, że nowe przepisy wprowadzane są z myślą o obywatelach, to zarówno członkowie SKOK, jak i niektórzy eksperci mają wątpliwości i biją na alarm.

Jeśli nowe prawo wejdzie w życie, wszystkie kasy SKOK zostaną obowiązkowo poddane audytowi finansowemu, a KNF będzie udzielała licencji na ich działanie. Zgoda Komisji będzie też konieczna, by powołać szefa Kasy Krajowej SKOK.

Kasy będą więc traktowane jak banki, choć bankami nie są. - Nie ma żadnych przesłanek do tego, aby KNF musiał kontrolować SKOK-i. Po pierwsze, nie są organizacjami komercyjnymi, a jedynie formą zorganizowanej samopomocy. Po drugie, nie mają tak daleko sięgających uprawnień i przywilejów jak banki - przekonuje prof. Grażyna Ancyparowicz. Ekspertka zaznacza też, że nadzór KNF na kasami jest niepotrzebny jeszcze z jednego powodu. - Nigdy się nie zdarzyło, aby któryś ze SKOK-ów zbankrutował, w przeciwieństwie do banków czy firm ubezpieczeniowych - wyjaśnia pani profesor. Podobnego zdania jest Wiktor Kamiński, wiceprezes Kasy Krajowej SKOK. - Obecnie proponowane regulacje nie są dostosowane do specyfiki kas spółdzielczych. Są nawet ostrzejsze niż te, które obowiązują banki komercyjne czy spółdzielcze. Kasy są częścią rynku finansowego, który wyróżnia troska o konsumenta, jakość obsługi czy podejście do osób niezamożnych. Trudno nie odnieść wrażenia, że jeśli nowe regulacje zostaną przeforsowane, cały ten dorobek może zostać zaprzepaszczony - mówi. Nie wszyscy jednak podzielają tę opinię. - Każda instytucja, która gromadzi depozyty ludności oraz prowadzi działalność związaną z ryzykiem finansowym, na pewnym etapie rozwoju powinna być objęta nadzorem zorganizowanym - twierdzi Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich. SKOK-i cieszą się bardzo dobrą opinią wśród Polaków. Jak wynika z badań TNS Pentor dla KNF, SKOK-om ufa aż 91 proc. ich klientów. To dużo więcej niż komercyjnym bankom, dla których swoje zaufanie wyraziło 71 proc. klientów.

SKOK-i nie bankrutują

Prof. Grażyna Ancyparowicz, ekonomistka: - Nie ma żadnych przesłanek do tego, aby KNF musiał kontrolować SKOK-i. Po pierwsze, nie są organizacjami komercyjnymi, a jedynie formą zorganizowanej samopomocy. Po drugie, nie mają tak daleko sięgających uprawnień i przywilejów jak banki. Nigdy się nie zdarzyło, aby któryś ze SKOK-ów zbankrutował, w przeciwieństwie do banków czy firm ubezpieczeniowych.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki