Jak poinformował Instytut na swojej stronie internetowej, wniosek o lustrację obu parlamentarzystów trafił do Sądu Okręgowego w Bydgoszczy już w grudniu ubiegłego roku. Filar i Pawłowicz w swoich oświadczeniach lustracyjnych mieli zataić współpracę ze służbami specjalnymi PRL.
W grudniu 2007 w katalogach osób publicznych IPN ujawniono, że Zbigniew Pawłowicz w 1977 roku był zarejestrowany jako TW Wojskowej Służby Wewnętrzenej (kontrwywiad wojska PRL) o pseudonimie "Pawlik". Współpracę zakończono w grudniu 1977 roku z powodu "braku możliwości." Pawłowicz tłumaczy, że w tym czasie pracował jako lekarz w jednostce specjalnej w Egipcie pod flagą ONZ i że zarejestrowano go bez jego wiedzy.
W tym samym katalogu znalazła się informacja, że profesor prawa Marian Filar w latach 1978-79 jako pracownik cywilny był wykładowcą w Wyższej Szkole Oficerskiej im. Feliksa Dzierżyńskiego w Legionowie. W 1989 roku uczelnia ta została włączona do Akademii Spraw Wewnętrznych, resortowej uczelni MSW, która znalazła się wśród organów bezpieczeństwa, współpracę z którymi należy ujawnić.
Na mocy obowiązującej od marca 2007 roku ustawy lustracyjnej, pion lustracyjny IPN przejął funkcje Rzecznika Interesu Publicznego i teraz to on odpowiada za wstępne sprawdzenie prawdziwosci oświadczeń lustracyjnych i występowanie do sądów w przypadku podejrzenia kłamstwa lustracyjnego.