Senior wstaje z kanapy

i

Autor: W. Brytania

Senior Małopolski. Senior wstaje z kanapy

2015-10-30 3:00

Sport to najlepsza i najtańsza recepta na dobre samopoczucie. Nie musimy od razu biegać maratonów czy pocić się na siłowni. Najlepiej zrobi nam regularny, ale umiarkowany wysiłek fizyczny.

Aktywne życie można zacząć w każdej chwili. Ważne jednak, by zrobić to z głową. Jeśli do tej pory wiedliśmy żywot "kanapowca" albo dorobiliśmy się nadwagi, to nie rzucajmy się od razu na głęboką wodę. Na pewno dobrym wyborem będzie wizyta u lekarza oraz wykonanie kompletu zleconych badań. Czasem zwykłe EKG może powiedzieć nam, czy możemy zacząć przygotowania do maratonu, czy może lepiej wybierzmy coś mniej forsującego.

Dla amatorów i zawodowców

Jeśli stawiamy nasze pierwsze kroki na ścieżce do zdrowia albo wracamy do aktywności po długiej przerwie, warto wybrać taką dyscyplinę sportu, która nie obciąży zbytnio naszego organizmu. Chodzi o to, byśmy spokojnie i stopniowo budowali naszą tężyznę fizyczną. Jeśli wybierzemy sport na świeżym powietrzu, przy okazji dotlenimy się i pomożemy naszej odporności. Świetnym wyborem będą długie spacery, marsze, nordic walking czy wycieczki rowerowe. Tak "trenować" możemy nawet codziennie i przy niewielkich mrozach. Jeśli aura nie pozwala na sport pod chmurką, możemy przenieść się na basen. Znajdziemy tam wiele zajęć dedykowanych dla osób dojrzałych. Nie tylko naukę pływania, ale np. zajęcia odciążające stawy i kręgosłup albo aqua areobic.

Wyprzedzić kontuzję

Jedną z nowości wśród zajęć w fitenss klubach są takie, które łączą w sobie wszystko, co najlepsze w rehabilitacji i "aerobiku". Są tam elementy ćwiczeń cardio, wzmacniania i rozciągania mięśni i stawów, pozycje pilatesu i jogi. Mają zbawienne działanie na istniejące już problemy i nękające nas bóle (stawowe i kręgosłupa), ale też są świetną profilaktyką. Jeśli więc będziemy ćwiczyć regularnie, to nie tylko poprawimy wygląd naszego ciała i samopoczucie, ale też powstrzymamy rozwój różnych schorzeń. Do treningu wykorzystywany jest ciężar naszego ciała, ale też różne przybory rehabilitacyjne: drewniane kije, piłki lekarskie i rehabilitacyjne, ciężarki czy elestyczne taśmy.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają