Minister SIKORSKI UCZY JAK JEŚĆ nożem i widelcem

2012-11-23 18:11

Radosław Sikorski (47 l.) wchodzi w paradę Jolancie Kwaśniewskiej (57 l.). Dotychczas to była pierwsza dama stanowiła niedościgły wzór stylu. Teraz tego zadania podjął się resort spraw zagranicznych. Na jego stronie zaczęły pojawiać się filmiki z naukami, że widelce kładzie się po lewej stronie i przy stole nie należy się rozpychać. Grunt to kultura.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych ma konkretny plan. Z 10-odcinkowego "Poradnika savoir-vivre" mamy się dowiedzieć, że "dobre maniery przydają się nie tylko w dyplomacji".

Grzeczności nie uczy nas jednak sam minister, ale Tomasz Orłowski (56 l.), dyplomata, ambasador RP w Paryżu. Dotychczas mogliśmy się dowiedzieć, jakie są rodzaje krawatów i po której stronie ułożyć widelce. Ktoś powie, że to oczywiste oczywistości. A czy wiecie, jak jeść frytki? Tego też można się dowiedzieć. A serial MSZ się rozkręca. Dziś np. będzie o serach.

Kto i ile zapłacił za przygotowanie tych filmów i po co ministerstwo podjęło się tego zadania? Niestety, urzędnicy dyplomatycznie milczą. W końcu dżentelmeni o pieniądzach nie rozmawiają.

Rady ambasadora

O krawacie:
Dla mężczyzny to bardzo często nie tylko uzupełnienie ubioru, ale możliwość personalizacji.
Wszystkie krawaty inne niż jedwabne konserwują się gorzej, łatwiej odkształcają się, znikają z nich kolory.
Możemy wybierać wśród krawatów jedwabnych, wełnianych, z tworzyw sztucznych. Są też krawaty wesołe, dziergane, pułkowe i z okazji prezydencji w UE (czerwone w białe groszki). Ambasador doradza, że można założyć też miejski krawat Gdańska.

O nakryciu stołu:
Dla jednej osoby przeznaczone jest przy stole mniej więcej 70 cm.
Łokcie należy trzymać blisko ciała, nie rozpychać się.
Na stole znajduje się wszystko, co powinno służyć nam do jedzenia, pomagać nam w jedzeniu.
Widelce ułożone są po lewej stronie, zębami w górę. To jest ułożenie typu francuskiego.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają