Skąd wziąć pieniądze dla firm stawiających na 3W Wodór-Woda-Węgiel 1

i

Autor: Materiały prasowe Eksperci rozmawiali o tym, dlaczego biznes powinien stawiać na technologie 3W

Skąd wziąć pieniądze dla firm stawiających na 3W Wodór-Woda-Węgiel

2022-05-10 0:05

Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach po dwóch latach pandemii wraca z rozmachem na tryby stacjonarne, gromadząc tysiące uczestników z całego świata. W wielu interesujących panelach poruszano tematy związane z nowymi technologiami, biznesem przyszłości i nauką.

3W to woda, wodór i węgiel, trzy surowce, które mogą stanowić o przyszłości mieszkańców Ziemi. W trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2022 w Katowicach udział w debacie poświęconej właśnie 3W wzięli przedstawiciele firm, które postawiły krok w przyszłość i zainteresowały się tym tematem. Choć węgiel wydaje się kontrowersyjny w kontekście ekologii, to jak udowadniają prelegenci, nowoczesne technologie karbonowe mogą być w przyszłości kluczowe dla gospodarki, a także dla środowiska.

Powinniśmy się zastanowić, czy możemy żyć na koszt przyszłych pokoleń. Paliwa, którymi karmiliśmy przemysł i cywilizacje stają się dobrem rzadkim. […] Żeby powstał wodór potrzebna jest elektroliza. Woda musi mieć odpowiednie parametry, to nie jest woda z rzeki, czy z kranu, ona musi być odpowiednio spreparowana, oczyszczona. I tu z pomocą przychodzą nowoczesne technologie węglowe – mówił na otwarciu panelu Adam Żelezik – dyrektor biura inicjatyw strategicznych BGK.

Przykładem takiej firmy jest Nanoseen, która zajmuje się oczyszczaniem wody. Okazuje się, że choć tylko 1 proc. wód na ziemi jest pitna, to za pomocą technologii węglowej, będzie można odsalać i oczyszczać wodę, uzdatniając ją do spożycia. Firma wykonuje obecnie projekt dla NASA, dotyczący zautomatyzowanej hodowli roślin na Marsie.

3W w praktyce

Technologie 3W mogą być wykorzystywane również do produkcji żywności. Firma Food4Future wykorzystując zamknięty obieg wody, dzięki czemu może wytwarzać jedzenie, nie tracąc tym samym wody, a to wszystko przy minimalnej emisji CO2. W ten sposób wyprodukowana żywność jest zdrowsza, ze względu na brak antybiotyków oraz pestycydów. Farmy mogą również pomóc wyeliminować problem głodu w miejscach, w których brakuje wody.

Na prezentacji obecny był również prezes WTT – Krzysztof Nieć. Firma zajmuje się przetwarzaniem odpadów organicznych, z których wytwarza wodór, ok. 100kg na tonę przetworzonych odpadów. Zdaniem prezesa Niecia to właśnie auta wodorowe – nie elektryczne – są przyszłością, bo wodór można wytwarzać w znacznie bardziej przyjazny środowisku sposób.

Węgiel, choć wydaje się być surowcem związanym z zanieczyszczeniem środowiska, okazuje się być bardzo ważny w tworzeniu ekologicznego biznesu. Związki węgla mogą być wykorzystywane nie tylko do oczyszczania wody, ale również do wytwarzania przedmiotów codziennego użytku. Tym zajmuje się firma Smart Nanotechnologies, która opracowuje jedyną na świecie metodę powlekania ceramiki, aby jej powierzchnia była bakteriobójcza. W technologii węglowej można produkować również ultralekkie drony czy rowery. Wygląda więc na to, że technologie 3W mogą już niedługo stać się naszą codziennością.

Skąd wziąć pieniądze dla firm stawiających na 3W Wodór-Woda-Węgiel 2

i

Autor: Materiały prasowe

Nowoczesne technologie 3W

Kolejny panel poświęcony po części 3W koncentrował się przede wszystkim na wodorze i kwestiach finansowania nowoczesnych inwestycji i projektów. W gorącej dyskusji poruszono kwestie związane z wytwarzaniem i zastosowaniem tego paliwa w gospodarce, biznesie, ale i nauce. Eksperci dokładnie omówili strategie wodorowe w Polsce i funkcjonowanie istniejących już klastrów i dolin wodorowych.

Cel, jaki przyświeca wodorowym zmianom energetycznym, to oddalenie gospodarcze od paliw kopalnych. Nie jest tajemnicą, że inwestycje w nowoczesne rozwiązania technologiczne są niezwykle kosztowne. Wielu naukowców, właścicieli firm, zastanawia się, skąd wziąć pieniądze na realizacje swoich nowoczesnych projektów. Ale jest na to sposób.

- My jako bank cenimy takie projekty, które są zabezpieczone długoterminowymi umowami. Jeśli mamy producenta wodoru, który chciałby go dystrybuować, to sfinansujemy taki projekt chętniej wtedy, gdy będzie on miał długoterminowe umowy na odbiór wodoru od podmiotów z dolin wodorowych. I w drugą stronę. Jeżeli mamy podmiot, który chciałby wykorzystywać wodór w swoich instalacjach, to również jako bank chcielibyśmy mieć pewność, że jest to projekt związany umowami i problemy tego projektu nie zaczną się, kiedy tego wodoru zabraknie – powiedział uczestniczący w panelu Łukasz Beresiński dyrektor ds. sektora paliwowego, gazowego i chemicznego w BGK.

Dokąd po pieniądze

BGK jest bankiem rozwoju innym niż banki komercyjne, dlatego też uzyskanie finansowania na projekty biznesowe właśnie tutaj wygląda inaczej – Naszą misją jest wspieranie zrównoważonego rozwoju gospodarczego Polski. Projekty wodorowe wpisują się w tę kategorię projektów, które chcemy finansować. W związku z tym, że jesteśmy bankiem, to nie możemy finansować tych projektów najbardziej ryzykownych, które wiążą się z tworzeniem nowych technologii. Ale jeśli mówimy już o projektach, które wchodzą w fazę komercjalizacji, wdrażania, to jak najbardziej służymy wsparciem – wyraźnie zaznaczył Łukasz Beresiński.

Bank pierwsze takie projekty ma już na swoim koncie. Na przykład w zeszłym roku udzielił finansowania na budowę trzech stacji tankowania wodoru, które będą powstawały stopniowo. Jest też kilka projektów w fazie przygotowawczej. Dotyczą one budowy farm wiatrowych i fotowoltaicznych, które byłyby kluczowe w wytwarzaniu energii elektrycznej niezbędnej do wytworzenia wodoru. - Mamy też taki produkt, który ma teraz swoją drugą odsłonę i ma wspierać infrastrukturę paliw alternatywnych, czyli finansowanie stacji ładowania pojazdów elektrycznych, ale też stacji tankowania wodoru i stacji tankowania LNG. To jest produkt łączący element dotacyjny z funduszy Unii Europejskiej, jak i kredytu bankowego – powiedział Beresiński.

 Partnerem materiału jest BGK

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki