Wyniki ogólnoeuropejskiego badania Health Barométre przytacza serwis eGospodarka. Badanie przeprowadziła organizacja Europ Assistance we współpracy z Instytutem Cercle Sante w krajach Europy Zachodniej i w Stanach Zjednoczonych. Wynika z niego, że 80 proc. Polaków ocenia służbę zdrowia w naszym kraju jako "słabą" lub "średnią". Jako "dobrą" ocenia ją 17 proc., jako "bardzo dobrą" - zaledwie co 50. badany (2 proc.).
Jaką receptę na wyjście systemu opieki zdrowotnej z zapaści widzą badani? Przede wszystkim wzrost składek na obowiązkowe lub dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne (chce tego odpowiednio 28 i 30 proc. badanych), a także prywatyzacja służby zdrowia - tak, by każdy indywidualnie płacił za wizyty lekarza czy pobyty w szpitalu (26 proc.). W sumie jednak większość Polaków jest przeciwna takim rozwiązaniom.
Przeczytaj koniecznie: Mielec, Jasło: Szpitale nie będą leczyć Polaków! Dramatyczna sytuacja chorych na Podkarpaciu!
Badania Health Barométre diagnozują również opinie na temat opieki medycznej obywateli innych państwa. Okazuje się, że nikt z badanych w europejskich krajach nie ma ochoty przyjeżdżać na leczenie do szpitala w Polsce. Z kolei większość Polaków najchętniej leczyłaby się za granicą - 57 proc. wyjechałoby z kraju, by korzystać z usług medycznych za tę samą cenę, a przy takiej samej jakości.
Patrz też: Pacjencie zapłać za prąd. W szpitalu w Rudzie Śląskiej pobierają opłaty za prąd!
Służba zdrowia w Polsce jest najgorsza w Europie! - BADANIE
Ogromne kolejki do lekarzy, nieprzyjazny system, biurokracja, za mało lekarzy-fachowców - to tylko niektóre negatywne zjawiska, które wymieniają Polacy w badaniu Health Barométre, który diagnozuje stan publicznej opieki medycznej w krajach Europy. Jak wynika z badania, sytuacja w Polsce jest najgorsza na całym kontynencie!