Alarm! Zabójczy smog znów nad stolicą

i

Autor: Jan Bielecki

SMOG: problem Polski i Polaków. Jak się chronić?

2017-01-30 13:42

Zanieczyszczone powietrze przyczynia się do wzrostu liczby zachorowań na wiele schorzeń. Wyjątkowo niekorzystnie działa na układ krążenia, z powodu smogu rośnie ryzyko zawałów serca i udarów. Dlatego nie należy bagatelizować alarmów smogowych i w miarę możliwości stosować się do zaleceń pozostania w domu i unikania aktywności fizycznej poza nim.

Dotyczy to szczególnie osób starszych i dzieci. Do atmosfery przenika wiele groźnych dla człowieka zanieczyszczeń, m.in. pyły, dwutlenek siarki, tlenki azotu i węgla, rakotwórczy benzopiren. Wdychanie ich, nawet przy niezbyt wysokich stężeniach, sprzyja chorobom układu oddechowego, niszczy zdolności obronne śluzówki, ułatwiając dostęp wirusom i bakteriom, zwiększa ryzyko alergii. Natomiast negatywne skutki długotrwałego wdychania toksycznego powietrza o dużej zawartości szkodliwych substancji prowadzi do astmy, choroby obturacyjnej płuc. Wdychanie smogu niszczy nie tylko układ oddechowy i sercowo-naczyniowy. Pojawia się też większe ryzyko wystąpienia nowotworów.

Jak się chronić?

Podczas alertów smogowych trzeba ograniczyć do minimum przebywanie na zewnątrz. Dotyczy to przede wszystkim dzieci, kobiet w ciąży, osób starszych i chorych na astmę, alergie, z dolegliwościami układu krążenia. Nawet osoby młode i zdrowe powinny w tym okresie zrezygnować z biegania, jeżdżenia na rowerze i wszelkiego wysiłku na powietrzu, który powoduje, że wdychamy więcej toksyn. Warto na bieżąco sprawdzać stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska powietrze.gios.gov.pl lub aplikację mobilną, aby dowiedzieć się, jak obecnie wygląda stan powietrza w naszej okolicy. Kiedy jesteśmy na ulicy, oddychajmy przez nos – to naturalny filtr powietrza, a najlepiej zaopatrzmy się w maseczkę przeciwpyłową, nie bacząc na to, że nie jest ona w Polsce zbyt popularna. Zadbajmy również o regularną wymianę filtrów powietrza w samochodzie, bo stojąc w korku, jeszcze bardziej narażamy się na toksyny. Domowy azyl Spróbujmy też zadbać o jakość powietrza w domu. Warto poustawiać w mieszkaniu rośliny doniczkowe, które sprawią, że będziemy w nim oddychali swobodniej. Najlepiej oczyszczają powietrze rośliny o dużych cienkich liściach, jak paproć, sansewieria, dracena, figowce, bluszcz. Możemy też zainwestować w najnowsze technologie i kupić domowy oczyszczacz powietrza, filtrujący wszelkie zanieczyszczenia (z filtrami HEPA H13 i węglowymi).

Zobacz: [SMOG] Co zrobić ze starym piecem? [INFOGRAFIKA]

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają