Od 17 lipca niebie można już obserwować pierwsze meteory ze znanego i aktywnego roju Perseidów. Perseidy są widoczne na niebie w Polsce nawet do końca sierpnia. Rój meteorów zyskuje aktywność podczas ciepłych i pogodnych nocy właśnie w wakacje.
Gdzie na niebie wypatrywać spadających gwiazd?
W połowie lipca Perseidy wybiegają z pogranicza gwiazdozbiorów Andromedy i Kasjopei. Wieczorem ten rejon nieba znajduje się około 25 stopni nad północno-wschodnim horyzontem. Najlepiej Perseidy obserwować nad ranem.
Radiant Perseidów, czyli niewielki obszar lub punkt na sferze niebieskiej, w którym przecinają się przedłużone wstecz pozorne drogi meteorów należących do danego roju, będzie się wznosił już ponad 60 stopni nad horyzontem i wtedy szanse zaobserwowania meteorów będą największe.
Astronomowie radzą, by nie patrzeć na konkretne miejsce na niebie, tylko rozglądać się możliwie po jak największym obszarze.
Dlaczego rój meteorów nazywamy spadającymi gwiazdami?
Rój Perseidów, czy też inne roje meteorów nie bez powodu nazywamy spadającymi gwiazdami. Jest to bowiem zjawisko, które polega na spalaniu się drobinek materii z roju meteoroidów w górnych warstwach atmosfery ziemskiej.
Tak powstaje wrażenie "spadającej gwiazdy". Meteory, wskutek skrótu perspektywicznego, wybiegają z jednego punktu na sferze niebieskiej zwanego radiantem. Rój Perseidów występuje co roku w tym samym czasie - od 17 lipca do 24 sierpnia.