Okazuje się, że nie wszystkim spieszy się po należne im pieniądze. W ostatnich dniach było jeszcze ok. 200 tys. rodzin, które nie złożyły dotąd dokumentów o świadczenie. Minister Elżbieta Rafalska apeluje więc: - Jeśli są jeszcze rodziny, które nie złożyły wniosku o świadczenie wychowawcze, to zachęcam, aby zrobiły to do 1 lipca.
Warto zmobilizować się, żeby wypełnić wniosek, inaczej przy najniższym możliwym świadczeniu na jedno dziecko stracimy nawet 1500 zł.
Po 1 lipca nastąpi zmiana wydawania decyzji. Urząd będzie mieć na to tylko miesiąc. Będzie się liczyć data złożenia wniosku. Jeśli zrobimy to do 10. dnia miesiąca włącznie, decyzja i wypłata za ten miesiąc nastąpią do końca tego miesiąca. Czyli rodzina wystąpi o świadczenie 9 lipca, a pieniądze powinny trafić na jej konto do końca lipca.
Wniosek złożony po 10. dniu oznacza, że pieniądze trafią na konto do końca kolejnego miesiąca. Oczywiście z wyrównaniem. Czyli jeżeli złożymy wniosek 17 lipca, to świadczenie otrzymamy do końca sierpnia, ale również za lipiec. Dziś w "SE" przypominamy o najważniejszych zasadach dotyczących wniosków 500 plus.
Jakie dokumentybędą ci potrzebne?
Gdy ubiegamy się o świadczenie na pierwsze dziecko, będzie ustalany dochód rodziny. Do wniosku trzeba będzie dołączyć: oświadczenie o dochodach innych niż podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym, w przypadku rolników - oświadczenie o wielkości gospodarstwa rolnego, w przypadku osoby samotnie wychowującej dziecko - dokumenty dotyczące alimentów, w przypadku cudzoziemców - zezwolenia na pobyt i pracę w Polsce, w przypadku rodziców adopcyjnych - dokumenty dotyczące przysposobienia.
W urzędzie, na poczcie,w komputerze
Wniosek o świadczenie wychowawcze można złożyć w urzędzie miasta, gminy, ośrodku pomocy społecznej lub centrum do realizacji świadczeń socjalnych. Na stronie www.mrpips.gov.pl jest m.in. wykaz miejsc w każdej gminie, które przyjmują wnioski. Można je złożyć też za pośrednictwem Poczty Polskiej oraz on-line, korzystając z Platformy Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS), portalu Emp@tia (empatia.mrpips.gov.pl) oraz ePUAP. Można też skorzystać ze stron banków. Banki umożliwią tylko złożenia wniosku. Nie będą sprawdzać danych ani prowadzić działań w zakresie obsługi wniosków.
Co się stanie, jeśli we wniosku popełnimy błąd?
Do otrzymania świadczenia z wyrównaniem uprawnia data złożenia wniosku, czyli 1 lipca br. Jeśli okaże się, że wniosek zawiera błędy, zostaniemy poproszeni o ich poprawienie. Będziemy mieli na to do 14 dni. Jeżeli zrobimy to w terminie wyznaczonym przez gminę, wówczas otrzymamy świadczenie wychowawcze od 1 kwietnia 2016 r.
A co, jeśli nie dołączymy wszystkich potrzebnychdokumentów?
Tu sytuacja jest podobna. Jeśli we wniosku będzie brakować dodatkowych dokumentów, wówczas gmina poprosi nas o uzupełnienie go w terminie od 14 do 30 dni (dokładny termin wyznacza gmina). Jeżeli zrobimy to w terminie wyznaczonym przez gminę, wówczas otrzymamy świadczenie wychowawcze od 1 kwietnia 2016 r.
Czy urzędnicy mogą skontrolować, na co wydajemy pieniądze ze świadczenia?
W wyjątkowych wypadkach, gdy będą sygnały o marnotrawieniu wypłaconego świadczenia lub wydatkowaniu go niezgodnie z celem, pracownicy pomocy społecznej mogą przeprowadzić skrócony wywiad środowiskowy. Mogą również zadecydować o zamianie gotówki na świadczenia rzeczowe czy opłacanie usług. Nie ma obowiązku przechowywania paragonów ani rachunków.
Na jak długo jest przyznawane świadczenie?
W tym roku, wyjątkowo, aby uniknąć składania wniosków dwa razy, świadczenie jest przyznawane od kwietnia 2016 r. do 1 października 2017 r. W kolejnych latach będzie przyznawane od 1 października do 30 września kolejnego roku. Wnioski w kolejnych latach, począwszy od 2017 r., będzie można składać od 1 sierpnia.
Nie daj się oszukać
Żadna z instytucji nie pobiera opłat za złożenie wniosku - wypełnianie i składanie wniosków jest całkowicie bezpłatne. Żadna z instytucji zaangażowanych w składanie wniosków nie żąda podawania lub potwierdzania drogą mailową lub SMS-ową danych.