Pytania na sprawdzian szóstoklasisty są tajemnica pilnie strzeżoną przez CKE, więc znalezienie jakichkolwiek przecieków jest niemożliwe. Gdyby choćby jedno z pytań przedwcześnie ujrzało światło dzienne cały egzamin musiałby być powtórzony. Jednak w oparciu o pytania z minionych egzaminów jesteśmy w możemy przypuszczać co czeka szóstoklasistów w tym roku.
Praca pisemna- to pewniak. List i opowiadanie to formy, które musi znać każdy uczeń szóstej klasy. W 2013 szóstoklasiści musieli napisać list zachęcający kolegę/koleżankę do przeczytania książki, która ich zdaniem jest ciekawa.
Zobacz też: Kto jest zwolniony ze sprawdzianu szóstoklasisty? Sprawdź!
Z kolei dwa lata temu uczniowie musi stawić czoła opowiadaniu. Ich zadaniem było opisanie historii o tym, jak ktoś zrobił swoim domownikom miłą niespodziankę. Zgodnie z wymaganiami CKE praca pisemna musi zajmować ok. połowy wyznaczonego w teście miejsca.
Oprócz części pisemnej, która przez uczniów oceniana jest jako najtrudniejsza, pozostaje jeszcze:
Czytanie- uczeń musi odczytać różne teksty kultury, określić funkcje elementów charakterystycznych dla danego tekstu, rozumieć znaczenia podstawowych symboli występujących w instrukcjach i w opisach oraz odpowiedzieć na proste pytania z nimi związane)
Rozumowanie- uczeń musi posługiwać się kategoriami czasu i przestrzeni w celu porządkowania wydarzeń, przedstawić przyczyny i skutki wydarzeń i zjawisk, określić znaczenie osiągnięć człowieka dla rozwoju cywilizacyjnego, wyrażac własne opinie i próbować je uzasadnić, wyjaśniając swoje stanowisko.
Sprawdzian szóstoklasisty składa się z zadań z matematyki, przyrody, historii i języka polskiego. Są pytania otwarte i zamknięte, testowe. Test trwa 60 minut. Za prawidłowe rozwiązanie wszystkich zadań jest 40 punktów