Wielki Post w tradycji chrześcijańskiem jest szczególnym czasem przygotowania do najważniejszych w roku świąt. Posypanie głów popiołem w Środę Popielcową ma być wyraźnym znakiem rozpoczęcia okresu zadumy nad kruchością zycia, pokuty i modlitwy. Katolik ma w tym czasie szczególnie skupić się na swojej wierze i życiu duchowym. Ma uświadomić sobie nieuchronność śmierci i modlitwą, postem i jałmużną odpokutować za grzechy.
W czasie Wielkiego Postu w kościołach odprawiane są specjalne nabożeństwa: w piątki "Droga Krzyżowa" a w niedzielę "Gorzkie żale". Przez cały ten okres nie śpiewa się podczas mszy św. "Alleluja". Wielki Post kończy się uroczystą Wigilia Paschalna w Wielka Sobotę.
Dlaczego Wielki Post trwa 40 dni? To pamiątka czterdziestodniowego postu Jezusa na pustyni. Czterdzieści lat wędrowali też Izraelici po ucieczce z Egiptu, zanim dotarli do ziemi obiecanej. W pierwszych wiekach chrześcijaństwa Wielki Post obejmował tylko Wielki Piątek i Wielką Sobotę. Z czasem się wydłużał aż na początku IV w.ustalono ostatecznie 40 dniowy okres pokuty.
Zobacz więcej: Środa Popielcowa: Dlaczego posypujemy głowę popiołem? Skąd się wziął ten zwyczaj? Co oznacza?