Strajk nauczycieli w całej Polsce

i

Autor: KATARZYNA ZAREMBA / Super Express Sosnowiec

Strajk nauczycieli 2019. Czarne chmury nad maturami. RELACJA NA ŻYWO

2019-04-23 12:55

To będą kluczowe godziny dla strajkujących nauczycieli. Dziś odbędzie się ich spotkanie, a później Rada Dialogu Społecznego. Ma zapaść decyzja, co dalej ze strajkiem i co dalej z maturami.

Strajkujący nauczyciele rozpoczną dzień od spotkania o godzinie 9. O 11 przed ministerstwem edukacji odbędzie się ich manifestacja. Po południu odbędzie się prezydium Rady Dialogu Społecznego na którym zapadnie decyzja ws. kontynuacji strajku. Największy problem mają maturzyści. Jeśli do piątku nie dostaną świadectw, to nie będą mogli podejść do matury. Pierwszy egzamin już 6 maja. Prezes ZNP Sławomir Broniarz przyznaje, że środowisko jest mocno podzielone: po pierwsze ze względu na niewypłacane pensje nauczycielom, a po drugie moralny dylemat, czy elementem strajku powinny być matury. Strajkujący zastanawiają się, czy odpuścić rady pedagogiczne mając świadomość, że to być może ostatni element nacisku na rząd. Kluczowe będzie poranne spotkanie nauczycieli ze szkół, którzy są gotowi nie klasyfikować uczniów do matur.

WCIŚNIJ F5, ABY ODŚWIEŻYĆ RELACJĘ NA ŻYWO

CZYTAJ: MATURA 2019. EGZAMINÓW MATURALNYCH NIE BĘDZIE?! "OPTYMIZM SŁABNIE"

12:45 Zakończyła się manifestacja przed MEN.

11:45 Jak informują organizatorzy, w 22 miastach odbywają się dziś wiece poparcia dla nauczycieli.

11:30 Protestujący nauczyciele przygotowali list do premiera Morawieckiego. "Z głębokim rozczarowaniem obserwujemy postępowanie polskiego rządu" - rozpoczyna się list, odczytywany na warszawskiej manifestacji.

"Zbudowanie trwałego i nowoczesnego systemu oświatowego, to coś czego nie można zrealizować w trakcie jednodniowego happeningu zwanego okrągłym stołem" - napisali dalej strajkujący pedagodzy.

"Zamiast rozważać perspektywę mglistej przeszłości, należy działać tu i teraz" - piszą nauczyciele. "Polskie dzieci i młodzież zasługują na najlepszy system oświatowy, a polska szkoła teraz im tego nie zapewnia".

"Debata o edukacji jest potrzebna i toczy się już teraz" - piszą pedagodzy i chcą zorganizowania wspólnego "forum dla edukacji". "Dziś dla dobra przyszłości polskiej edukacji, wzywamy premiera do zrealizowania postulatu płacowego" - dodano w liście.

11:15 - Nauczyciele nie chcą polityki, chcą dobrej szkoły - powiedział prezes ZNP Sławomir Broniarz.

- Wiemy jak i czego uczyć, nie potrzebujemy podpowiedzi. Tylko pozwólcie nam spokojnie funkcjonować i mieć godziwe wynagrodzenie. Nigdy nie zostawimy naszych wychowanków - zapewnia.

- Moi drodzy, od 4 marca rząd wiedział, że 8 kwietnia będzie momentem rozpoczęcia strajku. Przez trzy tygodnie rząd nie wykonał najmniejszego gestu wobec nas - twierdzi Sławomir Broniarz.

11:00 W manifestacji biorą udział nauczyciele, którzy przyjechali do Warszawy z wielu polskich miast, m.in. z Wrocławia, Krakowa, Siedlec czy Skierniewic. Ze zgromadzonymi przed gmachem MEN jest prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz.

Na transparentach, które mają ze sobą protestujący, widnieją hasła: "Chcemy godnie zarabiać", "Podejmiemy znowu pracę, ale za godziwą płacę", "Niechaj rząd się obudzi i doceni mądrych ludzi". Nauczyciele mają ze sobą również flagi biało-czerwone oraz flagi ZNP.

10:30 Nauczyciele zbierają się przed siedzibą Ministerstwa Edukacji Narodowej.

10:00 - Zdaję sobie sprawę ze stresu, jaki przeżywają - powiedział Broniarz o uczniach, którzy niedługo mają przystąpić do zdawania matury. - To jest ogromne przeżycie dla każdego z nas. Sytuacja jest ekstremalna - dodał.

9:15 O świcie we wtorek autokary z nauczycielami wybierającymi się na protest organizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego wyruszyły między innymi z Wrocławia, Krakowa i Zabrza.

9:00 Rządowe propozycje dla nauczycieli to prawie 15 proc. podwyżki w 2019 r. (9,6 proc. podwyżki we wrześniu plus wypłacona już 5-procentowa podwyżka od stycznia), skrócenie stażu, ustalenie kwoty dodatku za wychowawstwo na poziomie nie mniejszym niż 300 zł, zmiana w systemie oceniania nauczycieli i zmniejszenie biurokracji. Rząd przedstawił także nowy kontrakt społeczny dla grupy zawodowej nauczycieli, obejmujący podwyżki i zmianę warunków pracy.

Forum Związków Zawodowych i Związek Nauczycielstwa Polskiego w trakcie negocjacji zmodyfikowały oczekiwania (początkowo upominały się o tysiąc zł podwyżki), obecnie postulują 30 proc. podwyżki rozłożonej na dwie tury - 15 proc. od 1 stycznia i 15 proc. od 1 września br.

8:45 Broniarz pytany, czy weźmie udział w obradach okrągłego stołu na temat problemów w oświacie, który na piątek zwołał premier Mateusz Morawiecki, odpowiedział: "Raczej się nie wybieram".

8:30 Wieczorem zarząd główny ZNP podejmie decyzję o tym, co dalej z protestem nauczycieli. Broniarz przyznał, że on osobiście "nie bierze pod uwagę możliwości zakończenia strajku". Dodał, że w ZNP dominują dwie propozycje: jedna, to zawieszenie strajku do 2 września, druga - dalszy strajk.

8:15 "Zakończenie strajku nauczycieli jutro jest bardzo mało prawdopodobne" - ocenił prezes ZNP. "Byłbym za podtrzymaniem akcji strajkowej w takiej formie, w jakiej jest" - dodał.

08:00 - Patrząc na atmosferę, na to, co dzieje się w szkołach, napięcia, niektóre wypowiedzi polityków w ostatnich dniach, ja bym był raczej sceptyczny, jeśli chodzi o możliwość zawieszenia strajku w dniu dzisiejszym - powiedział prezes ZNP Sławomir Broniarz

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają