Strajk nauczycieli spowodował prawdziwy chaos w polskich szkołach. Według najnowszych danych Ministerstwa Edukacji Narodowej, strajkuje prawie 75% placówek. Protest, organizowany przez związki zawodowe, wywołał wielkie poruszenie, szczególnie wśród uczniów, którzy od 10 kwietnia zaczęli pisać egzamin gimnazjalny. Czy testy mogą faktycznie się nie odbyć? Głos w tej sprawie zabrał Marcin Smolik, dyrektor CKE, który zapewnił, że egzaminy gimnazjalny 2019 nie są zagrożone. We wtorkowy wieczór głos w sprawie strajku nauczycieli zabrał także premier Mateusz Morawiecki. - Za 2,5 roku niektórzy nauczyciele mogą zarabiać powyżej 8 tys. zł, może uda się to przyspieszyć, ale do tego potrzebujemy akceptacji naszych propozycji porozumienia przez strony związkowe - mówił szef rządu w TVP Info. Jak dodał, jest gotów zorganizować "okrągły stół" po świętach.
ABY AKTUALIZOWAĆ WCIŚNIJ F5 ALBO ODŚWIEŻ STRONĘ
18:20 Przedszkole odstępuje od strajku. Szczegóły TUTAJ
16:47 W mocnych słowach postawę minister Zalewskiej skomentował Sławomir Neumann z PO:
16:18 Lider Wiosny Robert Biedroń, odnosząc się do przebiegu trwającego trzeci dzień strajku w szkołach, stwierdził: - Dobrze, że są egzaminy - one muszą się odbyć - ale trzeba trzymać kciuki i stać murem za nauczycielami i pracownikami oświaty. Pytany na konferencji prasowej, czy dobrze się stało, że - mimo trwającego strajku nauczycieli - egzaminy odbywają się zgodnie z planem, Biedroń ocenił, że tak.
15:44 Bardzo kontrowersyjna wypowiedź szefa ZNP, który na stwierdzenie, że dzieci pilnują w trakcie egzaminu osoby z wykształceniem pedagogicznym stwierdził, że takowe mogą mieć również... pedofile.
15:35 Wiceminister Edukacji Narodowej Maciej Kopeć w rozmowie z mediami stwierdził: - Prosimy Sławomira Broniarza, aby nie straszył uczniów. To co się dzieje, świadczy o pewnej frustracji, z powodu tego, że nie udało się sparaliżować egzaminów.
15:16 Ryszard Petru proponuje na swoim TT nowe rozwiązanie na zakończenie strajku nauczycieli:
14:43 Na specjalnie zwołanej konferencji prasowej ws. strajku nauczycieli wypowiedziała się w środę również Beata Szydło. Jak powiedziała: - Nie jestem nauczycielem, ale słowa wiceprzewodniczącego ZNP, który powiedział, że "nauczyciele przegrywają z trzodą chlewną" nie przystoją pedagogowi. Jesteśmy gotowi podpisać porozumienie w każdej chwili (...) W trakcie rozmów pojawiały się nowe oczekiwania. Również rząd złożył propozycję nowego kontraktu społecznego dla nauczycieli. Chcemy, żeby ten nowy kontrakt był realizowany w ramach szerszego pakietu zwanego paktem dla oświaty. Pan premier Morawiecki zaprosił do rozmów przy okrągłym stole wszystkie strony (...) Jest to dobry moment, by usiąść do stołu i w szerokim gronie bez emocji porozmawiać o wszystkich problemach. Chcemy, żeby ta dyskusja odbyła się po świętach, ponieważ dotyczyć ona będzie dużo szerszego spektrum spraw.
14:11 W sieci pojawiają się też akcenty humorystyczne dotyczące strajku:
13:30 Szef ZNP, Sławomir Broniarz na specjalnie zwołanej konferencji prasowej mówił w środowe popołudnie: - Dziś trzeci dzień strajku i pierwszy dzień egzaminów. Egzaminy nie zaburzają naszego strajku (...) Chcę podziękować dyrektorom szkół. To była chwila prawdy i odpowiedzialności za losy dzieci. Nigdy od dziecka nauczyciel nie odszedł. Nerwowa atmosfera podczas egzaminów jest tylko winą minister Anny Zalewskiej (...) Oliwy do ognia dolał premier Morawiecki. Propozycję debaty są istotne, ale wtedy kiedy jest czas spokoju i nie robimy tego pod presją czasu i emocji. W bardzo specyficznym momencie premier proponuje okrągły stół. Weźmiemy w nim udział, ale naszym zdaniem jest to ucieczka do przodu. Nie pomoże to w rozwiązaniu konfliktu.
Następnie przekonywał: - Nikt nie zamierza wyciągać konsekwencji wobec nauczycieli, którzy zawiesili strajk na czas egzaminów. Później zaalarmował: - W komisjach egzaminacyjnych mogą pracować tylko nauczyciele, a nauczyciel to osoba, która ma stosunek pracy ze szkołą. Ktoś powinien się temu wreszcie przyjrzeć. Tak do sprawy podszedł RPO, więc to nie tylko my tak mówimy. Pan premier zlekceważył ten problem. Według tego co napisał RPO można podważyć egzamin!
Na koniec dodał: - Strajk trwa, trwają protesty. Dziękujemy za słowa wsparcia z całego świata.
13:19 Szefowa MEN w środę odniosła się do propozycji "okrągłego stołu" z nauczycielami. Jak stwierdziła: - Jeżeli chodzi o okrągły stół, podkreślamy od dłuższego czasu, że trzeba podyskutować o strukturze wynagrodzeń, o wynagrodzeniach nauczycieli, by koleje zwiększenie finansowania czy wynagrodzeń nauczycieli postępowało jak najszybciej. Jest to dobry pomysł. Mamy nadzieję na to, że zaproszeni siądą przy tym okrągłym stole i będziemy że będziemy mogli w miarę sprawnie i szybko móc podejmować różnego rodzaju decyzje.
Zalewska została również zapytana, czy rozważa niekandydowanie do PE. W odpowiedzi stwierdziła dyplomatycznie: – Bardzo dziękuję za to pytanie. Cieszę się bardzo, że egzaminy przebiegają bez zakłóceń.
13:06 Jak politycy Prawa i Sprawiedliwości radzą sobie ze strajkiem? Adrian Zandberg z partii Razem przedstawia swoją teorię:
12:52 W międzyczasie zachęcamy do odwiedzenia naszej relacji dotyczącej stricte samego egzaminu gimnazjalnego.
Egzamin gimnazjalny 2019. HISTORIA WOS. Mamy pytania i odpowiedzi! RELACJA NA ŻYWO
12:32 Szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer cieszy się, że egzamin gimnazjalny odbył się dziś bez zakłóceń. Według niej, "po raz kolejny to samorząd ratuje skórę rządowi i przedstawicielom partii PiS, dlatego że to dzięki samorządowcom - i to im trzeba podziękować, i dyrektorom szkół - te egzaminy odbyły się praktycznie bez problemów". Jak przywołuje Onet.pl, stwierdziła ona: - Gdyby nie ich wysiłek, gdyby nie ich szukanie osób do komisji egzaminacyjnych, to rząd nie zrobił nic, żeby zawrzeć porozumienie z nauczycielami, nie zrobił nic, żeby mieć pewność, że dzisiaj te egzaminy się odbędą.
Jak podkreśliła, jej zdaniem nie da się tak samo przeprowadzić bardziej skomplikowanych organizacyjnie np. egzaminów maturalnych, gdzie potrzebne jest "pełne uczestnictwo nauczycieli"
12:07 Katecheci są "pożądanym towarem" na rynku pracy w Gdańsku:
11:51 W całej Polsce tylko w trzech szkołach doszło do nieprzewidzianych sytuacji. W pozostałych egzaminy odbyły się bez zakłóceń - powiedziała w środę minister edukacji narodowej Anna Zalewska, przed godziną 11, podsumowując po raz pierwszy egzamin gimnazjalny.
Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej przekazał, że w dwóch z trzech wspomnianych przez minister Zalewską szkół odbędzie się druga część egzaminu zawierająca zadania z języka polskiego. - Co do zasady, egzamin odbył się poprawnie. Zespoły nadzorujące, które zostały powołane, ten egzamin przeprowadził.
11:32 W pamiętnym sierpniu 1980 r. strajkom towarzyszyły strajkowe piosenki. Gliwiccy nauczyciele widać nawiązują do tej tradycji. I nagrali kawałek. W przeciwieństwie do tych sprzed 30 lat, ta piosenka jest humorystyczna. Jako pierwsza puściła go telewizja internetowa infogliwice.pl. Utwór błyskawicznie zyskał dużą popularność w sieci.
Zobacz: Piosenka strajkujących nauczycieli hitem sieci. Śpiewają o świniach i krowach [WIDEO]
11:02 Ryszard Petru włącza się do strajku:
10:41 Sławomir Wittkowicz z Forum Związków Zawodowych w rozmowie z Radiem ZET mówił również o szefie ZNP, Sławomirze Broniarzu. Jak mówił: - Prezes Broniarz nie jest ubezwłasnowolniony. Natomiast musi rzeczywiście uważać, bo lideruje największemu branżowemu związkowi zawodowemu w Polsce. Jego poglądy prywatne bardzo często mogą być utożsamiane z poglądem organizacji związkowej.
10:33 jak donosi korespondentka SE na Podkarpaciu we wszystkich szkołach gimnazjalnych rozpoczął się egzamin gimnazjalistów, Jeszce wczoraj 11 szkół zgłaszało problemy ze skompletowaniem komisji egzaminacyjnych, ale w każdej szkole udało się ją zebrać.
Dyrektor gimnazjum w Gorliczynie -Małgorzata Rozpotyńska powiedziała: - Bardzo nam zależy, żeby nasi uczniowie przystąpili do egzaminu i zdali go. To dla nich ogromny stres i wyczekiwany egzamin, więc nie możemy ich zostawić. U ns do egzaminu przystępuje łącznie 32 osoby, dwie klasy. Zawsze jesteśmy dla nich. Dzisiaj też.
10:22 Ile naprawdę zarabiają nauczyciele? Dotarliśmy do autentycznej listy płac w jednej z polskich szkół. W tym przypadku wnioski nie są optymistyczne
Ile naprawdę zarabiają nauczyciele? Ujawniamy listę płac [ZOBACZ SZCZEGÓŁY]
10:11 O godzinie 10 zakończyły się egzaminy z historii i Wiedzy O Społeczeństwie. Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik w rozmowie z RMF FM przyznał: - Na razie nie mamy sygnału z żadnej szkoły o problemach z przeprowadzeniem egzaminu gimnazjalnego. Dyrektor CKE podkreśla że z całej Polski cały czas napływają raporty dyrektorów szkół, którzy mają czas do godziny 11:00, żeby zgłosić informacje o ewentualnych kłopotach z przeprowadzeniem egzaminu gimnazjalnego.
Dodał ponadto, że o godzinie 10:30 w Ministerstwie Edukacji odbędzie się konferencja prasowa CKE na temat egzaminu.
09:47 Czy fakt, że egzaminy się odbywają osłabi pozycje negocjacyjne nauczycieli?
09:29 Sławomir Wittkowicz z Forum Związków Zawodowych w porannej rozmowie w Radiu ZET mówił o dalszych protestach: - Pani premier była przez nas informowana, że niektóre środowiska się radykalizują. To nie jest tak, że związki zawodowe do końca prowadzą ten strajk. Są grupy nieformalne na różnych portalach społecznościowych przy których my naprawdę jesteśmy spokojnymi ludźmi, którzy szukają porozumienia, a nie prą do zwarcia. To rząd w tej chwili tak naprawdę podsyca napięcie. Być może podliczył sobie, że „8 dni sobie postrajkują i się złamią”. Nie liczyłbym na to. Nie wykluczył również innych form protestów.
09:14 W porannej rozmowie RMF FM minister Michał Dworczyk przekonywał: - Dzisiaj we wszystkich 16 województwach rozpoczną się egzaminy, chyba że wydarzą się jakieś ekstraordynaryjne sytuacje, ale liczymy, że do niczego takiego nie dojdzie. (...) Udało się skompletować wszystkie komisje, dzięki czemu dziś mogą odbyć się egzaminy. Wczoraj po południu z ministrem Pawłem Szefernakerem mieliśmy telekonferencję z wszystkimi wojewodami i z częścią kuratorów. Ja skończyłem telefoniczne rozmowy z wojewodami przed północą i moja wiedza na północ jest taka, że cała sytuacja jest pod kontrolą.
09:00 Mimo dużych obaw gimnazjalistów i ich rodziców, w całym kraju rozpoczął się egzamin gimnazjalny z części humanistycznej. Pisze go ponad ponad 350 tys. uczniów. z 7 tys. szkół.
08:34 W Poznaniu w Gimnazjum nr 40 do ostatniej chwili nie było wiadomo, czy egzamin się odbędzie, ale także tam gimnazjaliści przystąpią do testów.
Dobiesław Figuła dyrektor Gimnazjum nr 40 mówi, że uczniowie i ich rodzice nie muszą denerwować się też o kolejne dni egzaminów, mimo że w szkole strajkuje ponad 90 procent kadry pedagogicznej.
08:02 Pozytywne wieści z samego rana. Dyrektor CKE zapowiedział: - Mamy pewność, że egzaminy odbędą się w większości szkół.