Strajk nauczycieli 2019. Broniarz nie pozostawia złudzeń [RELACJA NA ŻYWO]

2019-04-12 13:42

Strajk nauczycieli 2019 trwa piąty dzień. Związkowcy nadal nie zamierzają ustąpić i jak ostatnio powiedział Sławomir Broniarz, szef ZNP, nauczyciele są przygotowanie na wiele form protestu. Egzaminy gimnazjalne póki co przebiegają bez większych zakłóceń, ale trwająca akcja protestacyjna może wywołać wielkie trudności podczas matur. Na SE.pl zbieramy najważniejsze informacje związane ze strajkiem nauczycieli.

Od 8 kwietnia w większości polskich szkół trwa protest nauczycieli. Większość szkół protestuje, co mogło oznaczać spore problemy podczas egzaminu gimnazjalnego 2019. Jednak według danych MEN, testów nie napisali uczniowie w trzech szkołach - chodzi o egzamin z części humanistycznej. Przypomnijmy, że związkowcy domagają się 1000 złotych podwyżki, na co nie chce przystać rząd. Trwający strajk nauczycieli z pewnością może niepokoić maturzystów, którzy już na początku maja mieli rozwiązywać zadania z egzaminu dojrzałości. Czy matura 2019 może się nie odbyć? Jak obecnie wyglądają rozmowy na linii rząd - ZNP? Na SE.pl zbieramy dla Was najważniejsze informacje dotyczące strajku nauczycieli 2019.

ABY AKTUALIZOWAĆ ODŚWIEŻ STRONĘ LUB WCIŚNIJ F5

Od pierwszego dnia strajku nauczyciele otrzymują listy poparcia od koleżanek i kolegów ze związków nauczycielskich z całego świata - poinformował Związek Nauczycielstwa Polskiego. "Rozumiemy Waszą walkę! Jesteśmy z Wami, jesteście dla nas wzorem!" - piszą nauczyciele z innych krajów.

Szef ZNP Sławomir Broniarz w trakcie manifestacji poparcia dla strajku nauczycieli na warszawskim Placu Zamkowym – "Nie wygaszamy Strajku"

19:50 Szefowa Edukacji Anna Zalewska komentując w w Polsat News tydzień strajku nauczycieli powiedziała m.in: „ że w tej chwili jest na stole bardzo dobre porozumienie z 15-procentową podwyżką wynagrodzeń dla nauczycieli. Właśnie dzisiaj skończyłam już dyskusję i rozstrzygnięcia dotyczące projektu ustawy, która już musi być w następnym tygodniu w Sejmie, by zdążyć do końca czerwca i żeby te podwyżki zostały wypłacone”. Minister nie widzi też zagrożenia dla matur.

Wiec poparcia dla nauczycieli. O godz. 19.00 na Pl. Zamkowym w Warszawie mieszkańcy stolicy demonstrowali swoją solidarność ze strajkującymi nauczycielami. Podczas manifestacji głos zaarał m.in. prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, który powiedział: "Zrobimy absolutnie wszystko, żeby te pieniądze, które nie zostały wam wypłacone w pensjach, wróciły do szkół i zostały wam wypłacone w postaci dodatków - powiedział prezydent Warszawy. Zaznaczył przy tym, że nauczyciele "biją się za naszą wspólną sprawę, biją się za jakość edukacji i za jakość społeczeństwa".

- Edukacja jest przede wszystkim odpowiedzialnością rządu, organizacja egzaminów jest odpowiedzialnością rządu, ale jako samorządowcy stajemy na głowie, żeby tam, gdzie rząd jest nieudolny, wziąć część odpowiedzialności na siebie i was wesprzeć".

Podobne manifestacje odbywają się w wielu innych miastach Polski.

Beata Szydło w Sejmie tak mówiła o strajku nauczycieli: "Od 2018 roku realizujemy program podwyżek dla nauczycieli. W 2017 roku odmroziliśmy pensje nauczycielskie, które został w 2012 roku zamrożone przez PO i PSL (...) W porównaniu do grudnia 2017 roku wzrost wynagrodzeń to średnio 21 proc."  Dodała, że kolejna propozycja zawarta w porozumieniu to skrócenie stażu, przyśpieszenie awansu zawodowego, co również przekłada się na wzrost wynagrodzeń. "Ta oferta cały czas jest aktualna i przewodniczący Broniarz wie, że jest gotowe porozumienie do podpisania" .

MEN nie pozna nazwisk strajkujących nauczycieli
Według opublikowanego w piątek komunikatu Urzędu Ochrony Danych Osobowych sporządzanie imiennych list strajkujących nauczycieli i wprowadzanie ich danych do systemu informacji oświatowej nie ma podstaw prawnych.

16:00 Prezes ZNP Sławomir Broniarz pytany przez dziennikarzy czy protest będzie kontynuowany w czasie nadchodzących Świąt Wielkanocnych potwierdził, że w piątek zdecydowano o kontynuacji akcji strajkowej także w okresie dni wolnych od zajeć lekcyjnych. „ Nauczyciele w tych dniach pozostają na terenie szkoły, co jest w sposób oczywisty przez nas traktowane. Dni przerwy świątecznej są przerwą dla uczniów, nie dla nauczycieli i pracowników niebędących nauczycielami” - powiedział Broniarz

14:41 Wicemarszałek Sejmu i rzeczniczka PiS, Beata Mazurek w rozmowie z dziennikarzami przekonywała: - Nie chcę podgrzewać atmosfery związanej ze strajkiem, ponieważ nauczyciele mają prawo do strajkowania, ale chciałabym, żeby uczniowie też mieli prawo spokojnego przeprowadzenia egzaminów gimnazjalnych, ósmoklasisty i matur. Oni nie powinni być traktowani tak, że wśród nich będzie niepokój co do tego, żeby egzaminy były zagrożone. O to powinniśmy zadbać wszyscy.

14:11 Czy maturzyści mają czego się obawiać?

13:45 O zagrożeniu możliwości nieodbycia się matur wypowiedziała się po słowach Broniarza Beata Szydło. Mówiła ona: - Rozmawiajmy przede wszystkim o tym, żeby nauczyciele zechcieli zawiesić strajk w czasie egzaminów, żeby przystąpili do pracy. Wiem że są nauczyciele, którzy cały czas są ze swoimi uczniami, pracują, przychodzą do pracy. Wiem, że napięcia w szkołach są już też silne i to też moja prośba, żeby ci, którzy strajkują, nie wywierali presji na tych, którzy nie strajkują, tylko pracują, bo to naprawdę niepotrzebne konflikty, które w tej chwili powstają. Jest dobry moment, żeby to się zakończyło. Tym momentem jest podpisanie porozumienia i teraz jest wszystko w rękach przewodniczącego Broniarza i ZNP. Myślę, że ten czas jest nam wszystkim potrzebny po to, żeby po podpisaniu porozumienia, po egzaminach, niech one się zakończą, niech młodzież już nie ma tego stresu.

Następnie kontynuowała: – Nie wiem dlaczego dorośli próbują wywierać taką presję na młodych ludziach. Dorośli niech rozmawiają przy stole, a młodzi ludzie niech piszą w tej chwili egzaminy – dodała. – Oczywiście że w tej chwili mamy ten pierwszy cykl egzaminów za sobą. Od poniedziałku będą pisali swoje egzaminy ósmoklasiści. Natomiast potem wchodzimy już w cykl maturalny. Nie wyobrażam sobie takiej sytuacji, że młodzież nie będzie mogła napisać matur. To w ogóle jest rzecz niewyobrażalna dla mnie, ale sądzę, że również dla nauczycieli, młodzieży, ich rodziców i dlatego jeszcze raz prośba o zawieszenie strajku na czas egzaminów, również na czas matur.

13:20 A tak wyglądały czwartkowe wiece poparcia dla strajkujących:

12:53 Sławomir Broniarz poinformował właśnie media, że prezydium ZNP postanowiło kontynuować strajk w dotychczasowej formie oraz wystąpić do premiera o natychmiastowe rozpoczęcie rozmów z udziałem mediatora zewnętrznego. Organ związku podjął w tej sprawie stosowną uchwałę. Jak mówił: - Pozorowanie dialogu, negocjacji i konsekwentne namawianie nas do porozumienia płacowego, gdy 600 tys. nauczycieli wyraża wobec niego dezaprobatę, jest przez nas negatywnie oceniane. Prezydium ZNP jednoznacznie i negatywnie odniosło się do działań rządu.

Na koniec złowieszczo dodał: - Moim zdaniem matury są zagrożone.

12:43 ZNP poinformował o powołaniu funduszu strajkowego, który ma na celu finansowe wsparcie protestujących nauczycieli. Inicjatywa została powołana po tym, jak minister edukacji narodowej Anna Zalewska stwierdziła, że wynagrodzenie dla nauczycieli za czas strajku się nie należy. Założono specjalny rachunek bankowy, na który można już dokonywać wpłat. "Fundusz strajkowy" zostanie następnie przekazany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego wszystkim protestującym pracownikom oświaty. Udział w komitecie zadeklarowało wiele znanych osób m.in. prof. Jerzy Bralczyk, Szymon Hołownia, prezydent Konfederacji Lewiatan dr Henryka Bochniarz, były prezes Sądu Najwyższego prof. Adam Strzembosz, pisarka Olga Tokarczuk, uczestniczka Powstania Warszawskiego Wanda Traczyk-Stawska, Maria Sadowska czy też Zbigniew Hołdys. 

12:19 Osoby, które chcą wesprzeć dzisiaj strajkujących nauczycieli, mają taką możliwość. Oto lista miejsc:

12:02 Kolejny utwór muzyczny w wykonaniu strajkujących nauczycieli (tym razem z Zielonej Góry):

11:33 Na specjalnie zwołanej konferencji prasowej w piątkowe przedpołudnie minister edukacji Anna Zalewska informowała: - Dzisiaj kolejny, trzeci, dobry dzień. Mam nadzieję, że bardzo dobry dla uczniów. We wszystkich szkołach odbyły się dzisiaj egzaminy. Nie było żadnych zakłóceń. Chcę po raz kolejny podziękować. Odbieramy setki telefonów od rodziców. Najpierw dla tych, którzy nadzorowali egzaminy i nadzorują, wielkie podziękowania od rodziców za to, że byliście i jesteście przy dzieciach, i podziękowania dla wolontariuszy, dyrektorów, nauczycieli, którzy są przy swoich uczniach, dla kuratorów i wojewodów za trzy dni pracy dla dobra dziecka.

11:09 Maciej Stuhr pokazał list nauczycieli krakowskiego liceum do Agaty Dudy. Więcej w naszej relacji DWIE POLSKI.

10:49 Jego partyjna koleżanka natomiast uznała:

10:27 Lider opozycji, Grzegorz Schetyna w TOK FM przekonywał natomiast, że strajk powinien dalej trwać. Jak twierdził: - Ten strajk nie może zginąć, nie może zostać niewysłuchany, nieusłyszany, bo na tym zależy PiS-owi. To już widać. Fundusz solidarności, wsparcie solidarnościowe, wyjaśnienie, jak opłaceni mogą zostać nauczyciele, to jest zasadnicze pytanie. Fundusz solidarności pokazuje, jak jest to ważne, jak Polacy mogą pomóc strajkującym.

10:09 Z osobistym apelem do strajkujących zwróciła się była premier, Beata Szydło:

09:51 W Stargardzie część nauczycieli postanowiło zawiesić strajk. Wszystko z powodu zaplanowanego wcześniej... wyjazdu do SPA [ZOBACZ SZCZEGÓŁY]

9:20 Głos w sprawie strajku zabrał wiceminister edukacji, Maciej Kopeć, który był dziś gościem w Radiu ZET. Zapytany o możliwość problemów z przeprowadzeniem matur, stwierdził, że "Nie widzę takiego powodu ani takich zagrożeń. Nikt na razie o tym nie mówi".

9:10 Co na temat strajku nauczycieli sądzą rodzice? Większość popiera protest, ale uważa, że termin jego przeprowadzenia jest zły.

Ubezpieczenie dla Ciebie, rodziny i domu w korzystnych cenach. Znajdziesz na AXA DIRECT wyprzedaże.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają