Ryanair - odszkodowanie za odwołane loty. Jak ubiegać się o zwrot kosztów?

i

Autor: AFP/EAST NEWS Ryanair - odszkodowanie za odwołane loty. Jak ubiegać się o zwrot kosztów?

Strajk pracowników Ryanaira w wakacje. Podróżujący powinni liczyć się z opóźnieniami?

2018-07-05 19:59

Zła wiadomość dla pasażerów Ryanair? Związki zawodowe reprezentujące personel kabinowy tanich linii lotniczych we Włoszech, w Portugalii, Hiszpanii i Belgii zapowiedziały akcję strajkową na koniec lipca, domagając się poprawy warunków zatrudnienia. Sprawdź, czy czeka nas odwoływanie lotów.

Strajk w Ryanair? W czwartek 5 lipca związki zawodowe popularnich linii lotniczych zapowiedział strajk w samym środku sezonu wakacyjnego. Pracownicy Ryanaira, zrzeszeni w Irish Air Line Pilots Association (IALPA, są w sporze z władzami irlandzkiego przewoźnika) domagają się m.in. korzystniejszych zasad rozliczenia stażu i urlopów. Związkowcy poinformowali, że większość pracowników bazy w Dublinie (poza jedną osobą) opowiedziało się za strajkiem.

Zobacz w materiale TOWIDEO, dlaczego pracownicy strajkują:

12 lipca zostaną odwołane loty Ryanaira?


Strajk pracowników Ryanaira zaplanowano na 12 lipca. "The Independent" informował, że tego dnia piloci pracujący na kontraktach będą latać zgodnie z planem, ale ci, którzy mają bezpośrednie umowy, będą strajkować, co może uziemić wiele samolotów. Tymczasem Ryanair poinformował, że większość lotów 12 lipca odbędzie się zgodnie z planem. Linie lotnicze obiecały też poinformować wcześniej swoich klientów o ewentualnej zmianie godziny lub odwołaniu lotu. Tylko w zeszłym miesiącu Ryanair z powodu strajków pracowników kontroli ruchu lotniczego musiał odwołać ponad 1100 lotów, przez co ucierpiało ponad 200 tys. pasażerów.

Czego domagają się pracownicy Ryanaira?


Związki zawodowe reprezentujące personel kabinowy Ryanair domagają się, by w całej Europie umowy o pracę były zawierane na podstawie prawa lokalnego, a nie prawa irlandzkiego oraz żeby wszystkim oferowano takie same warunki, bez względu na to, czy są zatrudnieni bezpośrednio, czy wynajęci od firmy zewnętrznej. Wysuwane są też żądania płacowe.

Tymczasem zarząd Ryanair twierdzi, że warunki, jakie zapewnia swoim pracownikom, są konkurencyjne i często lepsze od tych, które oferują jego rywale. Rzecznik prasowy linii lotniczych uznał, w tej sytuacji żądania związków reprezentujących personel kabinowy są "bezprzedmiotowe". Ryanair lata w 37 krajach. W zeszłym roku przewiózł 130 milionów pasażerów. Przed ubiegłorocznym Bożym Narodzeniem zapobiegł fali strajków, postanawiając uznać związki zawodowe, po raz pierwszy w swej 32-letniej historii.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki