Super Express radzi: Jak nie stracić działki!

2014-01-29 3:00

Milion działkowców możne odetchnąć z ulgą! Od kilku dni obowiązują przepisy nowej ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. Oznacza to, że widmo likwidacji zielonych terenów zostało oddalone. Jednak poszczególni działkowcy nadal będą mogli być pozbawieni praw do działki. Dziś radzimy, jak tego uniknąć.

Poprawiona ustawa działkowa oprócz zachowania ciągłości prawnej na terenach ogrodów wprowadziła też wiele nowych rozwiązań. Jednym z najważniejszych jest możliwość uniezależnienia się od Polskiego Związku Działkowców. Jest to możliwe poprzez powołanie odrębnego stowarzyszenia, które może przejąć od PZD prowadzenie ogrodu. Innym korzystnym rozwiązaniem jest uregulowanie kwestii dziedziczenia prawa do ogródka. Jeśli działkowiec umrze, działkę będzie mógł przejąć jego współmałżonek niebędący działkowcem, a w dalszej kolejności osoby bliskie, takie jak dzieci, rodzeństwo albo dzieci rodzeństwa. W przypadku zbyt dużej liczby chętnych spadkobierców ewentualne spory ma rozstrzygać sąd.

Zobacz: CBA wkroczy na działki?

Ustawa jasno też określa warunki, jakie mogą spowodować wypowiedzenie umowy na korzystanie z działki. Może do tego doprowadzić m.in. korzystanie z działki lub altany w sposób sprzeczny z regulaminem ogrodu lub przepisami ustawy, mimo pisemnego upomnienia. Chodzi tu np. o zamieszkiwanie na działce, prowadzenie działalności gospodarczej lub wybudowanie altany przekraczającej dopuszczalne wymiary. Do utraty działki może też doprowadzić zaleganie z opłatami związanymi z utrzymaniem ogrodu powyżej sześciu miesięcy. Ostatnią możliwością utraty działki jest oddanie działki do płatnego lub bezpłatnego wykorzystywania przez osoby trzecie.

Jak twierdzą eksperci, rozwiązania zawarte w nowej ustawie powinny satysfakcjonować wszystkich korzystających z ogródków. - Uważam, że przyjęta ustawa jest dobra. Daliśmy działkowcom możliwość decydowania o swoim losie. Jak to wykorzystają, zależy już tylko od nich. Do rozwiązania pozostała jeszcze sprawa uwłaszczenia, do którego wprowadzenia będziemy dążyć - mówi Krystyna Sibińska (52 l.) z Platformy Obywatelskiej.

Co może doprowadzić do utraty działki:
* zamieszkiwanie na działce
* prowadzenie działalności gospodarczej na działce
* posiadanie ponadwymiarowej altany
* niszczenie infrastruktury ogrodowej
* korzystanie z działki w sposób sprzeczny z regulaminem ogrodu
* zaleganie z opłatami powyżej sześciu miesięcy
* płatne lub bezpłatne oddanie działki w użytkowanie osobie trzeciej

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki