Attyla, ich najsłynniejszy wódz, urodził się w 406 roku. Miał 28 lat, gdy razem ze starszym bratem Bledą odziedziczył tron. W roku 445 Attyla zamordował brata i zaczął samodzielnie rządy. Wkrótce potem Hunowie zawarli pokój z Rzymem w zamian za coroczny ogromny okup w złocie. W następnych latach ponownie najeżdżali rzymskie cesarstwo, za każdym razem zawierając rozejm na korzystnych dla siebie warunkach. Attyla był znakomitym, ale i okrutnym wodzem. Jego wojownicy pustoszyli i niszczyli Europę, zdobywali bogate miasta, grabili i mordowali, wywozili wziętą do niewoli ludność.
Na koniec podpalali i równali z ziemią, zostawiając po sobie zgliszcza i trupy. Dokonywali rzezi całych narodów. Hunowie mieli używać czaszek zabitych wrogów jako pucharów, zatruwać groty strzał w wywarze z ludzkich płodów, a nawet roztrzaskiwać główki dzieci o mury. W czasie kolejnej wyprawy Attyla najechał na Galię, ale został pokonany przez rzymską armię pod wodzą Aecjusza na Polach Katalaunijskich w 451 r.
Zobacz też: Super Historia. Bitwa pod Szkłowem w całkowitym zaćmieniu
Rok później znowu wyprawił się na cesarstwo, dotarł aż do bram Rzymu i dopiero papież Leon I przekonał go do wzięcia okupu. Klęska nieurodzaju, przez którą nie byli w stanie wyżywić swoich koni, zmusiła Hunów do odwrotu. Attyla planował kolejną wyprawę, ale przygotowania do niej przerwała śmierć w 453 roku. Ponoć zmarł we śnie podczas nocy poślubnej. Niewykluczone, że został uduszony przez nową żonę Ildiko w odwecie za to, że wcześniej wymordował całą jej rodzinę. Okrutny władca miał zresztą kilkadziesiąt żon, gdyż często umacniał narzucone sojusze przez zawieranie małżeństw. Był ojcem 150 dzieci, w tym 50 synów. Po śmierci Attyli podzielone między synami imperium Hunów się rozpadło.
ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail