Mit o niezwyciężonej armii cesarskiej legł w gruzach.
Po nieudanych bitwach na wodach Morza Koralowego, kiedy to Japończycy próbowali zdobyć główną bazę aliantów w Nowej Gwinei, oraz po porażce w bitwie o Midway inicjatywę strategiczną w strefie Pacyfiku zaczęli przejmować Amerykanie.
Przez zaskoczenie
Pierwszym celem armii USA były Wyspy Salomona, a szczególnie wyspa Guadalcanal. Została ona zajęta przez Japończyków w 1942 r. Miała pełnić funkcję lotniska i bazy zaopatrzeniowej. Alianci obawiali się, że stacjonujące na niej samoloty mogą zaatakować linie komunikacyjne łączące Stany Zjednoczone z Australią i Nową Zelandią. Dlatego 7 sierpnia 1942 r. Amerykanie zaskoczyli Japończyków, wysadzając desant na Guadalcanalu.
ZAPISZ SIĘ: Codzienne wiadomości Super Expressu na e-mail
Marines niemal bez oporu zdobyli bazę i lotnisko. Po tym zwycięstwie nastąpił miesiąc zażartych walk między obydwiema stronami, podczas których Japończycy próbowali odzyskać kontrolę nad wyspą. Mimo intensywnych bombardowań jednostek japońskich Amerykanie utrzymali kontrolę nad lotniskiem.
Miesiącem najcięższych walk i momentem przełomowym całej kampanii był październik. Japończycy przeprowadzili bombardowanie lotniska z morza, lądu oraz powietrza, co doprowadziło do całkowitego unieruchomienia pasa startowego i zniszczenia większości samolotów. Wojska amerykańskie utrzymały jednak pozycje i japońskie natarcie się załamało. Za to na morzu flota cesarstwa odniosła częściowy sukces. Japońskim pilotom udało się zatopić amerykański lotniskowiec.
Odparcie Japończyków
Kulminacyjnym punktem batalii była bitwa morska o Guadalcanal. Do decydującego starcia doszło 12 listopada. Przez dwa dni okręty wojenne, krążowniki, samoloty toczyły zaciekłą walkę, która zakończyła się sukcesem Amerykanów. Pod koniec grudnia japońskie dowództwo zdecydowało o wycofaniu się z wyspy. Guadalcanal została zdobyta. Amerykanie odepchnęli Japończyków od szlaków żeglugowych wiodących z USA do Nowej Zelandii i Australii - na zawsze.
Czytaj: Super Historia: Makabryczny kielich z ludzkiej czaszki