Super Historia: Cesarstwo Napoleona

2014-10-06 18:17

Napoleon Bonaparte po wielkiej rewolucji stanął na czele narodu, obejmując stanowisko pierwszego konsula Republiki Francuskiej. Wkrótce przyjął tytuł cesarza. Po licznych wojnach pod wpływem Francji znalazły się Hiszpania, Włochy i część Niemiec...

Napoleon Bonaparte sam koronował się na cesarza Francji, a później również Włoch. Stoczył kilkanaście wojen, umożliwiających mu systematyczne powiększanie kontrolowanego przez siebie terytorium. Jednak dobra passa wreszcie się skończyła.

Napoleon Bonaparte po Wielkiej Rewolucji Francuskiej stanął na czele narodu, obejmując stanowisko pierwszego konsula Republiki Francuskiej. Ale już 2 grudnia 1804 r. w paryskiej katedrze Notre-Dame odebrał koronę z rąk papieża i przyjął tytuł cesarza Francuzów.

I Cesarstwo Francuskie to jednak przede wszystkim państwo wciągnięte w wiele konfliktów militarnych

Za jego rządów państwo francuskie było doskonale zorganizowane pod względem administracyjnym, silne i zwarte. Napoleon wprowadził po raz pierwszy na świecie obowiązek nauki w szkołach publicznych. Poprawił poczucie bezpieczeństwa obywateli, wprowadzając zasady nominacji sędziów i zaostrzając walkę z przestępczością. Zasłynął też reformą administracji państwowej (której elementy funkcjonują do dziś) oraz słynnym Kodeksem cywilnym Napoleona. I Cesarstwo Francuskie to jednak przede wszystkim państwo wciągnięte w wiele konfliktów militarnych. Najgorsza dla Francuzów i ich władcy okazała się wojna z Imperium Rosyjskim w 1812 r.

Zobacz też: Super Historia: POLSKA biało-czarna!

Napoleon szybko abdykował

Wprawdzie po licznych wojnach pod wpływem Francji znalazły się Hiszpania, Włochy i część Niemiec, ale wyprawa Napoleona na Moskwę rozpoczęła proces upadku cesarstwa. Po klęsce Francuzów w kampanii moskiewskiej wojna rozgorzała ponownie. Tym razem na terytoriach niemieckich. Początkowo Napoleon ze swoją armią odnosił sukcesy, jednak w decydującym starciu pod Lipskiem poniósł wielką porażkę. W marcu 1814 r. rozpoczęła się rosyjska okupacja Paryża. Napoleon szybko abdykował, zrzekając się władzy na rzecz syna. Wkrótce dokonał bezwarunkowej kapitulacji i udał się na zesłanie na wyspę Elbę. Ale wielki wódz tak łatwo nie dawał za wygraną. Uciekł z Elby w 1815 r. i ponownie postanowił zawalczyć o swój kraj. Nie udało się. Poniósł klęskę pod Waterloo i został internowany na Wyspie Świętej Heleny, gdzie zmarł.

ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają