Była kobietą niezwykłej urody i kochanką wielu najważniejszych mężczyzn XIX-wiecznej Europy. Weszła do historii jako muza polskiego romantyzmu. Wywarła wpływ zarówno na muzykę Fryderyka Chopina, jak i poezję Zygmunta Krasińskiego oraz Cypriana Norwida. Znała Juliusza Słowackiego, a Celina Mickiewiczowa czyniła jej wyrzuty, że śmie uwodzić Adama.
Na jednym z ekskluzywnych przyjęć poznała Fryderyka Chopina
Pierwszym wielbicielem ślicznej 13-letniej Delfiny był trzykrotnie od niej starszy poeta Stanisław Starzyński. Miłość była wyłącznie platoniczna, a egzaltowana dziewczyna zachwycała się głównie poświęconymi jej wierszami. Wkrótce młodej panience spodobał się przystojny hrabia Mieczysław Potocki, przede wszystkim dlatego, że pochodził z jednego z najstarszych i najświetniejszych rodów magnackich. Kiedy poprosił o rękę Delfiny, jej ojciec początkowo nie chciał się zgodzić, bo kandydat miał za sobą burzliwą przeszłość. Wywiózł córkę za granicę, ale w końcu Delfina przekonała go i w 1825 roku doszło do ślubu. Wkrótce jednak okazało się, że mąż jest człowiekiem okrutnym. Głodził i bił młodą żonę. Dziewczyna wyjechała więc do Paryżu i tam wdała się w romans z Karolem Augustem hrabią de la Billarderie. Zaczęła prowadzić ożywione życie towarzyskie i spotykać się z mężczyznami. Na jednym z ekskluzywnych przyjęć poznała Fryderyka Chopina. Najpierw odwiedzała go pod pretekstem nauki gry na fortepianie, ale znajomość szybko przerodziła się w gorący romans. Związek przetrwał cztery lata, przyjaciółmi byli przez całe życie, a Chopin poświęcił kochance swój Koncert fortepianowy f-moll.
W czasie związku z Chopinem Delfina utrzymywała też kontakty z wieloma innymi mężczyznami - m.in. Ferdynandem księciem Orleanu, następcą tronu francuskiego czy bratankiem Napoleona, Hieronimem Bonaparte. W pięknej hrabinie kochał się Honoriusz Balzac, choć nigdy nie odważył się wyznać jej swego uczucia. Delfina była podobno pierwowzorem Idalii z "Fantazego" Juliusza Słowackiego.
Zobacz też: Super Historia: Cesarstwo Napoleona
Poeta przeżywał męki zazdrości
Miłością życia Potockiej stał się jednak Zygmunt Krasiński. Zakochali się w sobie bez pamięci, jednak małżeństwo nie wchodziło w grę - ona ciągle była mężatką, jemu ojciec nakazał małżeństwo z Elizą Branicką. Kochankowie widywali się coraz rzadziej, a w życiu Delfiny pojawili się nowi mężczyźni. Poeta przeżywał męki zazdrości. Wpadł wtedy na dość oryginalny pomysł, by zamieszkać w Nicei wspólnie ze swą żoną i kochanką. Nie potrafił rozstać się z Delfiną, ale ona sama postanowiła odejść, gdy prawowita małżonka urodziła drugiego syna. Rzuciła się potem w wir romansów - dyplomaci, arystokraci, politycy i artyści... Zaprzyjaźniła się z młodym Cyprianem Norwidem, a Celina Mickiewiczowa oskarżała ją o romans z mężem. Ostatnim znanym kochankiem Delfiny był malarz Paweł Delaroche.
ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail