Polska flaga

i

Autor: fot. dantetg, pixabay.com / CC0 Public Domain Polska flaga

SUPER HISTORIA: Dzień Flagi Rzeczypospolitej

2020-05-02 6:23

Flaga Polski jest z nami w ważnych i podniosłych chwilach. Towarzyszy nam w czasie państwowych uroczystości, a także w dni żałoby narodowej. Już od dziecka jako obywatele uczeni jesteśmy szacunku i miłości do symboli narodowych. Wyrazem tego jest święto ustanowione na dzień 2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Dzień własnej flagi obchodzą także m.in. USA, Meksyk, Argentyna, Finlandia, Ukraina, Litwa, Szwecja czy Chiny.

Kształt zapisany w konstytucji

Flaga państwowa lub inaczej narodowa to oficjalny znak symbolizujący suwerenność państwa. Jest wywieszana na urzędach oraz w trakcie świąt i uroczystości państwowych i spotkań międzynarodowych. Jako jeden z symboli narodowych podlega ochronie prawnej i jej zniszczenie lub niestosowne obchodzenie się z nią traktowane jest jako obraza narodu. Wygląd flagi zasadniczo określa konstytucja i ustawy szczegółowe, najczęściej przyjmuje jednak kształt prostokątny (wyjątkami są Watykan i Szwajcaria, których flagi są kwadratowe i Nepal – trójkątne).

Czytaj także: 101 lat polskiej flagi

Na mocy ustawy

Obchodzony między świętami państwowymi Dzień Flagi został wprowadzony na mocy „Ustawy o zmianie ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej” z 20 lutego 2004 r. Projekt poselski zmiany ustawy, ustanawiający m.in. Dzień Flagi RP wpłynął do laski marszałkowskiej 15 października 2003 r. Z uzasadnienia ustawy wprowadzającej święto wynika, że chodziło o wybór konkretnej daty – 2 maja – ponieważ jest to dzień, w którym Polakom towarzyszą refleksje o szczytnych kartach historii Polski oraz podkreślenie obchodów Światowego Dnia Polonii. Senatorowie zaproponowali poprawkę, w której Dzień Flagi chcieli zastąpić Dniem Orła Białego. Sejm jednak odrzucił propozycję i 20 lutego 2004 r. ustanowił Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Nieprzypadkowa data

2 maja w kraju u zagranicą organizowane są pochody, pikniki i koncerty patriotyczne, których głównym tematem jest polska flaga narodowa. Wybór 2 maja na Dzień Flagi RP nie jest przypadkowy. Po pierwsze to właśnie tego dnia w 1945 r. polscy żołnierze z 1. Dywizji Kościuszkowskiej położyli biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa – Siegessaule oraz na Reichstagu w Berlinie. Inna przesłanką jest fakt, że w czasach Polski Ludowej 2 maja komuniści kazali zdejmować flagi wywieszone w Święto Pracy przypadające 1 maja, by nie pokazywano ich w dniu zdelegalizowanego przez nich Święta Konstytucji 3 Maja. W końcu 2 maja obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki