Super Historia. Etiopia: imperium głodu i wojny

2014-05-26 20:55

Cesarstwo Etiopii we wschodniej Afryce istniało aż osiem stuleci. Był to jednak burzliwy okres. Kraj nawiedzały wojny, susze i głód.

Państwo znane kiedyś jako Abisynia powstało na początku XII wieku i przetrwało do 1975 roku. Rozciągało się na obszarze obecnej Etiopii i południowego Sudanu. Kolebką kraju było potężne i bogate państwo Aksum. Etiopia dość szybko zaczęła funkcjonować na zasadzie feudalizmu europejskiego.

Władcy przyjmowali tytuł cesarza i mieszkali w pięknych pałacach. Większość narodu stanowili chrześcijanie. Tu do dziś w jednej z charakterystycznych świątyń wykutych w skale ma się znajdować legendarna Arka Przymierza. W 1528 roku muzułmańskie sułtanaty istniejące na wybrzeżu Morza Czerwonego rozpoczęły wielką wojnę przeciwko wyznawcom Chrystusa. Przeszła ona do historii jako wojna XXX-letnia.

Podczas tego konfliktu Cesarstwo Etiopii wielokrotnie przegrywało ważne bitwy, m.in. pod Sybura Kurie czy pod Antiochią. Po takich niepowodzeniach militarnych część możnowładców przeszła na islam. Wszystko wskazywało na to, że los kraju jest przesądzony. Sytuacja poprawiła się dopiero w 1855 roku, kiedy władcą został Teodor II rozpoczynający okres centralizacji władzy w rękach cesarza.

Zreorganizował on administrację państwową, zmienił system podatkowy, zniósł handel niewolnikami. Ale wciąż nie było to państwo idealne. W XIX wieku w Etiopii krzyżowały się interesy mocarstw kolonialnych. O dominację nad nią długo zabiegali Brytyjczycy i Włosi. Kraj jednak jako jedyny na Czarnym Lądzie nie został podbity. W 1974 roku w związku z bardzo złą sytuacją gospodarczą i powtarzającymi się klęskami głodu doszło do puczu wojskowego, a w następstwie do wybuchu wojny domowej. 12 marca 1975 roku oficjalnie proklamowano kraj republiką.

ZAPISZ SIĘ: Codzienne wiadomości Super Expressu na e-mail

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają