Super Historia: Historia i tajemnice Olmeków

2014-09-22 17:20

Mianem Olmeków określa się plemiona zamieszkujące Mezoamerykę w okresie 1300-1000 r. p.n.e. Olmecki system państwowo-polityczny opierał się na miastach-państwach. Ich mieszkańcy zajmowali się uprawą roli i toczeniem wojen. Stworzyli wspaniałe budowle, m.in. schodkowe piramidy. Do dziś nie wiadomo, dlaczego cywilizacja olmecka upadła.

Cywilizację Olmeków datuje się na ok. 1300-1000 r. p.n.e. Wyróżniała się ona ciekawym budownictwem i wysoko rozwiniętą kulturą. Wciąż nie znamy przyczyn jej upadku. Kres mogły zadać zmiany w środowisku lub zewnętrzna inwazja.

Olmecki system państwowo-polityczny opierał się na samodzielnych miastach-państwach

Mianem Olmeków określa się plemiona zamieszkujące Mezoamerykę (gorące i podmokłe tereny nadbrzeżnych nizin Zatoki Meksykańskiej) w okresie 1300-1000 r. p.n.e. Do dziś nie wiadomo, skąd przybyli w te rejony. Nie wyklucza się pochodzenia afrykańskiego tych ludów. Olmecki system państwowo-polityczny opierał się na samodzielnych miastach-państwach. Olmekowie zajmowali się głównie uprawą roli (uprawiali m.in. kukurydzę, dynię, fasolę i prawdopodobnie także bawełnę czy kakao), myślistwem, rybołówstwem, zbieractwem, ale i toczeniem wojen, a także... poprawą wskaźników demograficznych. Wyż demograficzny doprowadził do ekspansji terytorialnej i rozwinięcia aktywnej działalności handlowej.

Zobacz też: Super Historia: Komitet Obrony Robotników. Za wolność waszą i naszą!

Zasłynęli też z ciekawego podejścia do architektury i kultury

Olmekowie zaczęli zakładać kolonie handlowe, kontrolujące szlaki, przez które wędrowały cenne surowce i przedmioty, m.in. kauczuk, tkaniny, skóry, muszle morskie. Zasłynęli też z ciekawego podejścia do architektury i kultury. Stworzyli model schodkowej piramidy ze świątynią umieszczoną na szczycie. Sami wierzyli w boskie moce przekazywane przez szamanów. Choć Olmekowie mieli zdolności budowlane, sami mieszkali w skromnych chatach, z których nic nie zostało. Zachowały się natomiast ciekawe figury bóstw, łączące cechy zwierząt i ludzi. Cywilizacja olmecka z głównym ośrodkiem w San Lorenzo upadła ok. 900 r. p.n.e. Z czasem podobny los spotkał inne ośrodki olmeckie. Przyczyny tego stanu rzeczy są owiane tajemnicą. Mogły do tego doprowadzić zmiany w środowisku naturalnym lub inwazja obcych ludów.

ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają