Super Historia - Historia miedziowego potentata

2014-06-23 4:00

KGHM Polska Miedź S.A, jeden z największych producentów miedzi i srebra na świecie oraz największy w Europie, to firma z ponad 50-letnią tradycją. W ciągu półwiecza z państwowego molocha przekształciła się w prężnie działającą firmę i jedną z największych spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Wszystko zaczęło się w 1957 r., kiedy inżynier Jan Wyżykowski wraz z zespołem geologów odkrył bogate pokłady rudy miedzi w okolicach Lubina i Polkowic. To była jedna z największych sensacji geologicznych drugiej połowy XX wieku i początek zmian oblicza regionu. W 1959 r. powstało przedsiębiorstwo państwowe pod nazwą Zakłady Górnicze "Lubin" w budowie, które miało zająć się eksploatacją nowo odkrytego złoża. Wkrótce pierwotna nazwa została zmieniona na Kombinat Górniczo-Hutniczy Miedzi w budowie, aby ostatecznie stać się Kombinatem Górniczo-Hutniczym Miedzi. W 1991 r. kombinat został przekształcony z przedsiębiorstwa państwowego w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa - KGHM Polska Miedź S.A. Skarb Państwa, który obecnie posiada ponad 63 tys. akcji Spółki (co stanowi 31,79 proc. jej kapitału zakładowego) jest jej największym akcjonariuszem.

Cel - parkiet

Nowa spółka od razu rozpoczęła przygotowania do przyszłej prywatyzacji. Trzeba było przeprowadzić restrukturyzację i zdywersyfikować działalność firmy. W rezultacie rozpoczętych na początku lat 90. przeobrażeń organizacyjnych oraz inwestycji kapitałowych część z oddziałów została przekształcona w spółki zależne od KGHM. Od lipca 1997 r. akcje spółki KGHM są notowane na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Obecnie Grupę Kapitałową KGHM tworzy ponad 30 samodzielnych spółek, prowadzących działalność wokół Polskiej Miedzi, ale również w dziedzinach niezwiązanych bezpośrednio z wytwarzaniem tego surowca (są to m.in. spółki: handlowe, produkcyjne, transportowe, naukowo-badawcze, ubezpieczeniowe).

Zobacz: Super Historia: Niestabilne państwo ruskie

Rekordowa transakcja

Rok 2012 był dla KGHM przełomowy. Spółce udało się doprowadzić do przyjaznego przejęcie kanadyjskiej firmy górniczej Ouadra FNX. Dzięki temu stała się globalnym graczem na rynku metali nieżelaznych. Po tej transakcji wartej ponad 9 mld zł miedziowy potentat wzbogacił się o kopalnie w trzech państwach (Chile, USA i Kanadzie), w których będzie wydobywać miedź, nikiel i molibden. Przejęcie kanadyjskiej firmy pozwoli zwiększyć produkcję miedzi początkowo o około 25 proc., a docelowo nawet o 50 proc., natomiast zasoby miedzi Grupy Kapitałowej KGHM wzrosły o ponad 28 proc., co daje czwarte miejsce na świecie. Dziś koncern to jeden z największych producentów miedzi i srebra na świecie oraz największy w Europie. Jest właścicielem dziewięciu kopalń w: Polsce, Kanadzie, USA i Chile oraz pięciu dobrze rokujących projektów w fazie inwestycyjnej i przedinwestycyjnej oraz kilku projektów eksploracyjnych.

Sport na Dolnym Śląsku

Sponsorowanie wielu dyscyplin to jedna z misji KGHM. Spółka jest profesjonalnym mecenasem sportu zarówno zawodowego najwyższej klasy, jak i amatorskiego. Wspiera kluby i imprezy sportowe.

Część środków trafia do klubu piłkarskiego KGHM Zagłębie Lubin, ale firma sponsoruje też drużyny piłki ręcznej: MKS Zagłębie Lubin, SPR Chrobry Głogów, MSPR Siódemka Legnica oraz siatkówki MKS Cuprum Lubin. Jest sponsorem dwóch polskich tenisistów - Łukasza Kubota i Michała Przysiężnego - oraz najlepszego polskiego pływaka - Radosława Kawęckiego. Spółka wspiera też imprezy sportowe będące wizytówką regionu: Bieg Piastów i Wyścig Szlakiem Grodów Piastowskich. Kiedy z okazji rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 r. Ministerstwo Sportu i Turystyki uhonorowało firmy, które budowały tożsamość Polski na sportowym polu, nie mogło wśród nich zabraknąć KGHM. Spółka została uhonorowana tytułem Mecenasa Sportu Wolnej Polski.

Początki Zagłębia Lubin

Wizytówką sportu w regionie i jednocześnie jednym z najstarszych klubów na Dolnym Śląsku jest Zagłębie Lubin. Jego historia sięga końca II wojny światowej, kiedy na odzyskane Ziemie Zachodnie przybyli repatrianci, wśród których znaleźli się przedwojenni działacze i piłkarze. Zaczęły powstawać kluby i sekcje piłki nożnej, mimo że baza sportowa praktycznie nie istniała. Drużyna z Lubina trenowała na własnoręcznie zbudowanym boisku przy ulicy Kościuszki. Pierwszy mecz rozegrano już jesienią 1945 r., m.in. z drużyną wojsk radzieckich stacjonujących w Lubinie. Niemal natychmiast drużyna uzyskała sporą grupę sympatyków, na mecze przychodziło prawie całe miasto. W marcu 1946 r. powstał klub "Zawisza, a już w maju odbyły się rozgrywki o mistrzostwo Dolnego Śląska. Zawisza Lubin szybko stał się czołowym klubem regionu.

Czytaj też: Super Historia: Szpieg, który wszedł na salony

Awans i nowy stadion

Powstanie kombinatu miedziowego w 1961 r. zapoczątkowało dynamiczny rozwój sportu w regionie. Poza piłką nożną stopniowo tworzono sekcje: siatkówki, koszykówki mężczyzn, bokserską, piłki ręcznej, lekkoatletyczną, podnoszenia ciężarów oraz tenisa stołowego. Przełomowy w historii klubu był rok 1966, kiedy utworzono Międzyzakładowy Klub Sportowy Zagłębie Lubin, wspierany przez KGHM. Pojawiły się pierwsze sukcesy. Popularni "Miedziowi" awansowali do II ligi piłkarskiej. Wreszcie w 1985 r. przyszedł długo oczekiwany przez kibiców awans do Ekstraklasy. W tym samym roku oddano do użytku nowy stadion Górniczego Ośrodka Sportu. Wśród osiągnięć klubu należy wymienić wicemistrzostwo Polski, grę w europejskich pucharach (klub podejmował m.in. słynny włoski Milan) oraz wielokrotne sukcesy w rozgrywkach o Puchar Polski.

Olimpijczycy z Zagłębia

Złotymi zgłoskami w historii klubu zapisała się sekcja bokserska. Pierwszym pięściarzem, który rozsławił lubiński boks, był Wiesław Niemkiewicz. Po dwudziestu latach działalności Zagłębie doczekało się olimpijskiego medalisty. Podczas igrzysk w Seulu (1988 r.) został nim Janusz Zarankiewicz w wadze superciężkiej. Chlubę przynosiły też sekcje tenisa stołowego i ziemnego. Wiele sukcesów odnosili również lubińscy lekkoatleci - głównie za sprawą maratończyków. Barw Zagłębia bronił również Grzegorz Cybulski, brązowy medalista halowych mistrzostw Europy w Rotterdamie w 1974 r., olimpijczyk, rekordzista Polski w skoku w dal. Jego wynik 8,01 m został wyrównany dopiero 27 lat później. Zagłębie reprezentował też kulomiot Edward Sarul, mistrz świata z Helsinek z 1983 r. Dyscypliną, która nadal osiąga sukcesy, jest piłka ręczna. W 2007 r. Zagłębie święciło największy sukces w historii klubu, zdobywając mistrzostwo Polski.

ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki