Czy Maria Konopnicka, słynna pisarka i poetka, autorka "Roty", symbol Matki Polki, była lesbijką? Wprawdzie romansowała z wieloma mężczyznami, ale przez prawie dwadzieścia lat była związana z malarką Marią Dulębianką.
Zobacz: Super Historia. Polski zamach na Adolfa Hitlera
Mając 20 lat, pisarka poślubiła Jarosława Konopnickiego, bogatego zarządcę rodzinnego majątku. Małżeństwo nie było jednak udane. Konopnicka opuściła męża i wraz z sześciorgiem dzieci wyjechała do Warszawy. W opinii niektórych ówczesnych znajomych poetki była "kochliwą niewiastą". Jeszcze będąc mężatką, została kochanką guwernera swoich dzieci Konstantego Krynickiego, młodszego od niej o 12 lat. Jednak dopiero po przyjeździe do stolicy rzuciła się w wir romansów, a gustowała szczególnie w mężczyznach dużo od siebie młodszych.
Jeden z jej pierwszych kochanków, czeski pisarz Jaroslav Vrchlický, był młodszy od niej o 9 lat. Między Janem Gadomskim, uznanym literatem, i Konopnicką była różnica aż 17 lat. Zakochany szaleńczo w pisarce Maksymilian Gumplowicz, historyki i etnograf, był od niej młodszy o ponad 20 lat! Ten związek jednak zakończył się tragicznie. Kochanek chciał poślubić poetkę, ale ona była już wtedy znudzona natarczywym adoratorem. Gdy pojechał za nią do Wiednia, postanowiła ostatecznie z nim zerwać. Zrozpaczony Gumplowicz zastrzelił się na placu przed jej hotelem.
Zobacz: Super Historia. Rasputin - prorok i demon seksu
W 1889 roku u boku Konopnickiej pojawiła się... kobieta - Maria Dulębianka. Kiedy panie się spotkały, Dulębianka była u progu świetnie zapowiadającej się kariery malarskiej. Poświęciła ją dla Konopnickiej i aż do śmierci towarzyszyła poetce podczas dwudziestu lat nieustannych zagranicznych wojaży. Wspólnie podróżowały, potem razem zamieszkały. To Dulębianka zorganizowała pogrzeb poetki i nawet przez pewien czas spoczywała z nią w jednym grobowcu.