Fenicjanie to zamożny lud, który zamieszkiwał krainę na wschodnim wybrzeżu Morza Śródziemnego. Zasłynął ze swojej smykałki do handlu, stworzonego przez siebie systemu monetarnego i alfabetu fenickiego.
Fenicja obejmowała tereny dzisiejszego Libanu, zachodniej Syrii i północnego Izraela. Najważniejsze miasta zlokalizowane na tym terenie to Tyr, Sydon, Byblos, Berytos (Bejrut) i Arad. Fenicjanie mieli niesamowity zmysł ekonomiczny. Udało im się stworzyć jedno z najlepiej rozwiniętych gospodarczo państw starożytnych. W VII w. p.n.e. wymyślony przez nich system monetarny zastąpił stosowany wcześniej system wagowy. To znacznie ożywiło handel nie tylko lokalny, ale i na skalę światową. Kontakty z kontrahentami ułatwiał Fenicjanom rozpowszechniony przez nich alfabet fenicki, który przyczynił się do powstania alfabetu greckiego, hebrajskiego i arabskiego.
Przedsiębiorczy lud parał się handlem purpurą, cedrem i wyrobami metalurgicznymi. Smykałkę do interesów łączył z niezwykłymi umiejętnościami żeglarskimi. Fenicjanie organizowali całe wyprawy gospodarcze i kolonizacyjne. Na Gibraltarze zakładali faktorie, czyli osady handlowe. Z pewnością żeglarze feniccy dopłynęli do Madery, Wysp Kanaryjskich, Azorów, a nawet Wysp Zielonego Przylądka.
Pomimo swego zacięcia do interesów nie udało się Fenicjanom wygrać śródziemnomorskiej wojny gospodarczej z Grekami. Bogaty kraj był też łakomym kąskiem dla potężnych sąsiadów - Asyrii (w IX w p.n.e.), Egiptu (w VIII w p.n.e.), Macedonii (w IV w p.n.e.), a później rosnącego w siłę Rzymu (w I w p.n.e.). Ostatecznie w VII w n.e. Fenicja zniknęła z map po podbicu przez Arabów.
ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail