SUPER HISTORIA: Oblężenie Orleanu

2014-02-03 3:00

Podczas toczącej się w latach 1337-1453  wojny stuletniej francuski Orlean był jednym z głównych ośrodków oporu przeciw Anglii. Jego oblężenie było punktem zwrotnym tego konfliktu

Władający Anglią Henryk V liczył, że zdobycie Orleanu, ostatniego bastionu oporu Francuzów, będzie ziszczeniem się jego snu o zjednoczeniu Anglii i Francji. Tak się jednak nie stało.

W 1428 roku Anglia zdecydowała się po raz kolejny uderzyć na Francję. 12 października armia pod dowództwem hrabiego Salisbury rozpoczęła oblężenie Orleanu - miasta twierdzy. Anglicy zajęli klasztor augustianów oraz Tourelles, ufortyfikowany dom bramny. Obrońcy Orleanu schronili się za murami miasta. Pod koniec października zginął Salisbury, trafiony odłamkami kamiennej kuli armatniej. Dowodzenie nad armią przejęli: John Talbot oraz William de la Pole.

Strach i głód

Anglicy pod ostrzałem artylerii i kuszników otoczyli miasto licznymi fortyfikacjami. Dzięki temu pozbawili je dostępu do dostaw żywności i broni. Sytuacja oblężonych pogarszała się w miarę upływu czasu. Mimo to dowodzeni przez Jana de Dunois Francuzi, dysponujący silną artylerią, zaciekle się bronili. Jednak po czterech miesiącach Orlean wydawał się stracony. Panował w nim strach i głód. Na początku 1429 roku r.

król Francji wysłał oblężonemu miastu posiłki. Po drodze zostały one pokonane przez znacznie mniejszą liczebnie eskortę angielskiego konwoju z zaopatrzeniem. Orleańczycy znaleźli się w dramatycznej sytuacji, bez nadziei na pomoc.

Wybawicielka Joanna d'Arc

Kiedy wydawało się, że miasto już zostało zdobyte przez Anglików, na dworze Karola VII pojawiła się młoda wieśniaczka Joanna d'Arc. Dziewczyna twierdziła, że słyszy głosy Boga, św. Michała, św. Katarzyny i św. Małgorzaty, mówiące jej o tym, że tylko ona może uratować Francję od upadku.

Karol powierzył Joannie mały oddział, z którym bez problemu wkroczyła do Orleanu. W skierowanym do Anglików liście dziewczyna żądała odstąpienia od oblężenia miasta i zwrotu zajętych ziem. 4 maja 1429 roku wsparła zwycięski atak na angielski fort Saint Loup. Na niwie odniesionego sukcesu przekonała dowódców do kolejnego ataku. 7 maja po krwawych bojach Francuzi odzyskali Tourelles. Przypieczętowało to porażkę Anglików, którzy następnego dnia wycofali się z miasta.

Czytaj: Powstanie listopadowe - krwawa noc i bratobójcza masakra SUPER HISTORIA

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki