Cudze listy
Po wojnie w polskim Ministerstwie Bezpieczeństwa Publicznego utworzono Wydział Cenzury Wojskowej, który "ogarniał całą korespondencję pocztową i telegraficzną w kraju". Dokument pokazuje polską rzeczywistość czasów stalinowskich i późniejszych, podczas gdy w tle słychać pochodzący z pierwszej ręki, najlepszy z możliwych komentarzy - dziesiątki zarekwirowanych listów napisanych przez mieszkańców miast i wsi. Wyziera z nich przejmujący obraz powojennej codzienności: głód, brak perspektyw i nadużycia urzędników. Humorystycznym akcentem korespondencji są liczne, niekiedy bardzo wymyślne, epitety pod adresem władzy.
TVP Historia, środa, 5 marca, godz. 7.50
Krwawy chłopak
Porywająca, szczera, czasami śmieszna, czasami przerażająca autobiografia amerykańskiego żołnierza legendy. Uczestnik II wojny w Zatoce Perskiej, podczas której dowodził bojowym wozem piechoty, a później snajper w Bagdadzie jest uznawany za jednego z najskuteczniejszych żołnierzy w historii amerykańskich wojsk lądowych. Według szacunków Pentagonu i zeznań świadków zabił ok. 2600 irackich żołnierzy, strzelając przeciwpancernymi pociskami, a 121 jako snajper.
Szalony J., Dillard Johnson, Wyd. Amber, Warszawa 2013
Świętokrzyska Brygada
Wciągająca opowieść o Brygadzie Świętokrzyskiej, oddziale Narodowych Sił Zbrojnych, który w chwili zakończenia wojny liczył niemal 1500 żołnierzy. Sformowana u schyłku wojny, toczyła walki z komunistyczną partyzantką (AL) i żołnierzami radzieckim. Po styczniowej ofensywie Armii Czerwonej wycofywała się na Zachód, by w Czechach dotrzeć do wojsk amerykańskich. Choć ocena działań tej formacji jest niejednoznaczna, to w powieści niuansów jest niewiele.
Legion, Elżbieta Cherezińska, Wyd. Zysk i S-Ka, Poznań 2013