Super Historia: Powolny koniec złotego wieku Hiszpanii

2014-03-03 3:00

Marsz ku potędze Hiszpania rozpoczęła od zjednoczenia swojego królestwa w XV w. W szczytowym okresie rozwoju hiszpańskie imperium zajmowało 20 mln km kw. i rozciągało się na kilku kontynentach.

W 1492 r. Krzysztof Kolumb odkrył Amerykę. To otworzyło królestwu drogę do podboju kolejnych ziem i stworzenia mocarstwa. W 1494 r. Hiszpania zawarła układ z Portugalią, który podzielił świat wzdłuż 46 południka, na strefy wpływów obu państw.

Hiszpanie budowali na gruzach zburzonych cywilizacji

W XVI w. hiszpańscy konkwistadorzy rozpoczęli podbój Ameryki, doprowadzając do upadku starożytnych cywilizacji, m.in. Azteków i Inków. Osadnicy z Hiszpanii zaczęli też przejmować obszary Karaibów. Z czasem terytorium, nad którym powiewała hiszpańska flaga, rozciągało się od granic współczesnej Kanady po Falklandy. Kolejnym etapem podboju świata była zakończona sukcesem wyprawa Ferdynanda Magellana (1519 r.),

który odkrył drogę morską do Azji. Tym samym Hiszpanie mogli też rozpocząć kolonizację Guamu i Filipin. Równocześnie rozrastało się hiszpańskie terytorium w Europie. W czasie tzw. złotego wieku do królestwa należały Niderlandy oraz tereny we Włoszech i Francji, a także w zachodniej i środkowej Afryce, a nawet obszary w Brazylii.

Powolna utrata zdobyczy Hiszpanii rozpoczęła się w XVIII w

Raz stracona przewaga skutkowała dalszymi "cięciami" terytorium. Na początku XIX w. kraje w Ameryce Łacińskiej zależne od Hiszpanii zdobyły niepodległość. W 1898 r. doszło do kolejnej wojny, tym razem amerykańsko-hiszpańskiej, przez co królestwo utraciło Kubę i Portoryko, a następnie Hiszpańskie Indie Wschodnie. Na początku XX w. było w posiadaniu nielicznych kolonii w Afryce - Gwinei Hiszpańskiej, Maroka i Sahary. Z Maroka Hiszpanie wycofali się w 1956 r., w 1968 r. przyznali niepodległość Gwinei, a w 1976 r. wyszli z Sahary.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki