Rzeczpospolita Wenecka to państwo, które najdłużej w historii bez żadnej przerwy funkcjonowało w ustroju republikańskim. W dobie średniowiecza było w basenie Morza Śródziemnego potęgą handlową i polityczną. Zabójcze dla niego okazały się liczne ciężkie wojny toczone z Imperium Osmańskim w XVIII wieku.
Była to najpotężniejsza i najbogatsza średniowieczna miejska komuna włoska
To imperium handlowe powstało w VIII wieku. Była to najpotężniejsza i najbogatsza średniowieczna miejska komuna włoska. Swój status zawdzięczała doskonale rozwiniętemu kupiectwu, umiejętnie prowadzonej polityce krajowej i zagranicznej oraz dobrej lokalizacji. Na czele Republiki Weneckiej stał doża, pochodzący zwykle z jednego z potężnych rodów kupieckich. Pozycja państwa stała się jeszcze wyższa w okresie krucjat, kiedy to dysponująca znaczną flotą Wenecja czerpała zyski z przewożenia krzyżowców. Zaangażowała się też w rozbicie Bizancjum, czerpiąc z tego korzyści.
Zobacz też: Super Historia. GRA O TRON. Życie Fredegundy władczyni Neustrii
Gdy Turcy postanowili odebrać utracone obszary, włoskie państwo nie było w stanie ich obronić
Dowodem na wielką potęgę republiki było rozpoczęcie wybijania złotego dukata, który był ważną monetą w Europie przez kilka kolejnych stuleci. Wenecja w XVII i XVIII wieku przeżywała wielki rozkwit kulturalny, wiodąc pod tym względem prym na Starym Kontynencie. Jednak pod względem politycznym w XVII wieku, w wyniku długich i wyniszczających wojen z Imperium Osmańskim, rozpoczął się zmierzch potęgi Republiki Weneckiej. Gdy Turcy postanowili odebrać utracone obszary, włoskie państwo nie było w stanie ich obronić. Klęska w wojnie w 1718 roku ostatecznie zrzuciła Wenecję z piedestału. Kres państwa datuje się na 1797 rok, kiedy to na podstawie układu w Campo Formio większość posiadłości weneckich wraz z samym miastem trafiła do Austrii.
ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail