Super Historia. Smutny koniec baśni

2014-04-07 4:00

Za panowania Abbasydów Kalifat Bagdadu stał się centrum arabskiego świata. Ogromne państwo liczyło 10 mln km kw., zamieszkane było przez ponad 50 mln ludzi. Niestety po 200 latach rozkwitu muzułmańskie imperium zaczęło się rozpadać.

Dynastia Abbasydów swoje rządy w Kalifacie Bagdadu rozpoczęła od krwawej łaźni, jaką urządziła rodzinie, z którą walczyła o władzę. Przez 200 lat zwycięzcy przeżywali rozkwit i byli jedną z największych sunnickich dynastii imperium muzułmańskiego.

Abbasydzcy władcy swoje prawa do tytułu kalifa rościli na podstawie pochodzenia od Abbasa ibn Abd al-Muttaliba, jednego z najmłodszych stryjów proroka Mahometa. Na tej podstawie negowali prawa do tytułu Umajjadom, którzy dopiero w ok. 630 r. przeszli na islam.

Zobacz: Super Historia. Rasputin - prorok i demon seksu

Abbasydzi przeciwników pokonali w bitwie nad rzeką Zab w 750 r. Wygraną batalię nowi władcy przypieczętowali, mordując niemal wszystkich Umajjadów. Z rzezi ocalał tylko książę Abd ar-Rahman I, który utworzył kalifat w Kordobie.

To za panowania Abbasydów stolicę przeniesiono do Bagdadu. Według historyków dynastia ta uczyniła z kalifatu centrum arabskiej kultury. Od 830 r.

działała tam najważniejsza akademia muzułmańskiego świata. Aleksandryjskie matematyka, geometria i astrologia, nad którą pracowali Euklides czy Ptolemeusz, były ulepszane przez uczonych muzułmańskich, m.in. matematyka Al-Chuwarizmi, od którego swoją nazwę wzięła algebra.

Od połowy IX w. państwo Abbasydów zaczęło się rozpadać; odłączały się od niego kolejne prowincje, a faktyczna władza została przekazana wojskowym. Ostateczny upadek kalifatu nastąpił 10 lutego 1258 r., gdy do Bagdadu wkroczył Hulagu-chan, wódz mongolski, który wymordował większość mieszkańców.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają