Elena Ceauşescu - prawa ręka tyrana

2014-07-21 4:00

Prawą ręką tyrana Nicolae Ceauşescu, rządzącego w Rumunii w latach 1965-1989, była jego żona Elena, Fanatyczna komunistka bezlitośnie gnębiąca naród, choć kazała tytułować się jego matką...

Elena Ceauşescu urodziła się w 1916 r. w chłopskiej rodzinie jako Lenuta Petrescu. Ukończyła zaledwie 4 klasy podstawówki i przeniosła się do Bukaresztu, gdzie została robotnicą w fabryce. Działała w związkach zawodowych i w 1939 r. poznała Nicolae Ceauşescu. Para pobrała się w 1947 r. Przy tej okazji urodziwa Elena zmieniła imię i odjęła sobie kilka lat.

Pomysły uczonej wicepremier

Kiedy w 1965 roku jej mąż objął władzę, Elena obroniła pracę doktorską z chemii wielocząsteczkowej. Tajemnicą poliszynela było, że napisali ją za nią rumuńscy uczeni. Pani Ceauşescu zdobyła łącznie 74 tytuły naukowe! Jej ambicje sięgały jednak znacznie wyżej. W 1980 r. została wicepremierem. Za jej namową wprowadzono zakaz rozwodów, aborcji i używania środków antykoncepcyjnych. Każda kobieta musiała urodzić co najmniej czworo dzieci. Tym, które nie chciały ich mieć, groziło nawet 10 lat więzienia. Skończyło się tym, że rodzice masowo oddawali nowych obywateli Rumunii do sierocińców, gdzie byli traktowani gorzej niż zwierzęta i często umierali. W wyniku nielegalnych aborcji zmarły tysiące kobiet.

To Elena była pomysłodawczynią zburzenia historycznego centrum Bukaresztu i zbudowania w jego miejscu monumentalnej alei Zwycięstwa Socjalizmu. Chorobliwie zazdrosna o żony partyjnych działaczy, kazała założyć tysiące podsłuchów. Jej wpływ na męża wciąż rósł. Podobno pod koniec lat 80. rumuński dyktator był jej całkowicie uległy.

Przed plutonem egzekucyjnym

Despotyczne rządy małżeństwa Ceauşescu doprowadziły kraj do nędzy- brakowało żywności, lekarstw, elektryczności. Ludzie byli prześladowani przez tajną policję Securitate, a rządząca para bogaciła się coraz bardziej. Zbudowała sobie np. w Bukareszcie ogromny pałac z marmuru i złota. Pierwsza dama kochała zagraniczne podróże, modne ubrania, kolekcjonowała futra, klejnoty i... drogie samochody.

To wszystko doprowadziło do buntu. W grudniu 1989 r. rozpętała się wojna domowa. Zginęły tysiące Rumunów. 22 grudnia powstańcy znaleźli masowe groby. Ciała ofiar nosiły ślady tortur. Tego dnia dyktator został obalony i aresztowany razem z żoną. Po trwającym zaledwie 2 godziny procesie, 25 grudnia sąd wojskowy skazał Nicolae i Elenę na karę śmierci m.in. za ludobójstwo i nielegalne gromadzenie bogactwa. Jeszcze tego samego dnia oboje zostali rozstrzelani.

ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki