SUPER HISTORIA: Waleczne serce doktor Haliny

2014-02-17 3:00

Była jednym z najmłodszych szpiegów Armii Krajowej na terenie III Rzeszy. Dzięki Halinie Szwarc alianci otrzymali dokładne mapy Hamburga, które zostały wykorzystane podczas

Halina Kłąb (po mężu Szwarc) nie ma jeszcze 18 lat, kiedy zgłasza się do łódzkiego magistratu. Chce, aby wpisano ją na volkslistę. Najlepiej niebieską, czyli dla rdzennych Niemców. To rozkaz od jej przełożonych z Armii Krajowej. Młoda dziewczyna ma niemieckie korzenie (w jednej czwartej). Szpieg, który bez problemu może poruszać się w całej Rzeszy, jest bezcenny.

Guwernantka roznosi gazetki

Halina (wpisano ją jedynie na czerwoną listę, miała za mało aryjskiej krwi) zostaje wysłana do Kalisza. Tam kończy szkołę średnią. Jako jedyna z klasy maturę zdaje z wyróżnieniem. To daje jej możliwość objęcia posady w wiejskiej szkole podstawowej w podkaliskich Piwonicach. Zostaje guwernantką syna jednego z najważniejszych niemieckich dygnitarzy, który decyduje m.in. o deportacji Polaków oraz Żydów, budowie kolejnych obozów pracy. Dzięki temu poznaje plany, jakie urzędnicy mają w stosunku do cywilów. Po kilku miesiącach Halina dostaje inne zadanie. Dywersja. Zostaje przydzielona do Akcji N. Ma wysyłać do niemieckich rodzin dywersyjne ulotki oraz gazetki.

Zobacz: Super Historia. Poznajcie rozpustną córkę papieża

Agent z indeksem

W 1943 r. Halina zaczyna studia na wydziale medycyny morskiej w Hamburgu (w rzeczywistości nie zdaje żadnych egzaminów, indeks dostaje od cichociemnego Bolesława Jabłońskiego). Jej zadanie polega na zrobieniu jak najdokładniejszych map tego portowego miasta. Na planach ma zaznaczyć każdy obiekt, który ma strategiczne znaczenie: fabryki, hangary dla U-Bootów, działka przeciwlotnicze. Jej mapy zostaną wykorzystane przez aliantów w lipcu i sierpniu 1943 r. w czasie akcji "Gomora" (nalotów na Hamburg). Za tę działalność Polka otrzyma brytyjski Krzyż Zasługi z Mieczami.

W 1944 r. Halina zostaje zatrzymana przez gestapo (do Ravensbruck trafiają też jej matka i ojciec). W więzieniu przy ul. Gdańskiej w Łodzi spędza kilka miesięcy. Z katowni uwolni ją nadciągający front. Po wojnie, w 1951 r., aresztuje ją Urząd Bezpieczeństwa. Mimo prześladowań ze strony nowej władzy udaje jej się ukończyć medycynę. W latach 60. uzyskuje tytuł profesora nauk medycznych, a w połowie lat 70. zakłada Uniwersytet Trzeciego Wieku.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają