"Świat na progu wojny". Politycy o sytuacji na Ukrainie

2014-03-03 3:00

Po raz pierwszy od lat polscy politycy mówią wyjątkowo zgodnie. Sytuację na Ukrainie komentują w jednym tonie: świat jest u progu wojny.

Prezydent RP Bronisław Komorowski (62 l.): Sytuacja jest dramatyczna

- Po wystąpieniu prezydenta Władimira Putina do rosyjskiej izby wyższej o zgodę na ewentualne użycie sił zbrojnych na terytorium całej Ukrainy sprawa zrobiła się niesłychanie dramatyczna.

(…) Polska wystąpiła do Sojuszu Północnoatlantyckiego o zwołanie w trybie pilnym posiedzenia Rady Północnoatlantyckiej w trybie artykułu 4 traktatu waszyngtońskiego przewidującego sojusznicze konsultacje w razie zagrożenia. Możemy się czuć zagrożeni potencjalnym użyciem rosyjskich sił zbrojnych na terytorium sąsiedniej dla Polski Ukrainy. Jestem przekonany, że także inne kraje mogą się czuć zagrożone z tytułu sąsiedztwa, i wiem, że decyzja zapadnie bardzo szybko.

Premier RP Donald Tusk (57 l.): Ukraina blisko czarnego scenariusza

- Dzisiaj zadaniem międzynarodowej opinii publicznej, UE i wspólnoty Zachodu jest skuteczne wywarcie presji na tych, którzy chcieliby złamać gwarancję bezpieczeństwa dla Ukrainy, którzy chcieliby interweniować na Ukrainę.

Nie powinniśmy wywierać presji na Ukrainę. Jej władze zachowują się odpowiedzialnie. (…) Wszyscy czujemy, jak blisko czarnego scenariusza jest Ukraina. Dzisiaj trzeba dać sygnał, że Europa nie będzie tolerowała żadnych aktów agresji. Ludzie na Majdanie muszą dowiedzieć się, że mają przyjaciół. (…) Musimy w obliczu zagrożenia, jakie wynika z tej sytuacji, być solidarni z tymi, którzy odczuwają zagrożenie. Musimy jeszcze mocniej niż do tej pory współpracować tutaj w Polsce. Jestem przekonany, że ten egzamin dzisiaj zdamy.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński (65 l.): Musimy działać natychmiast

- Żadne państwo nie ma prawa do uznawania swojego szczególnego statusu względem innego i wprowadzania zasady stref wpływów w Europie Wschodniej.

Wzywamy władzę Rzeczypospolitej Polskiej do podjęcia natychmiastowych kroków w celu zwołania odpowiednich organów instytucji bezpieczeństwa międzynarodowego i zareagowania na bezprecedensowe kroki Rosji wobec Ukrainy.

Oczekujemy, że rząd i Prezydent RP podejmą odpowiednie działania w celu zagwarantowania bezpieczeństwa w naszym regionie wobec narastającego konfliktu w pobliżu naszych granic, grożącego nieprzewidywalnymi konsekwencjami.

Barack Obama (53 l.), prezydent USA: Rosja zapłaci za interwencję

- Jesteśmy poważnie zaniepokojeni doniesieniami o ruchach wojsk rosyjskich na Ukrainie. Pogwałcenie przez Rosję suwerenności i terytorialnej integralności Ukrainy nie leży w interesie Ukrainy, Rosji ani Europy. Byłoby to mieszanie się w sprawy, o których muszą zdecydować sami Ukraińcy. Stany Zjednoczone, razem ze społecznością międzynarodową, potwierdzają, że będą koszty ewentualnej militarnej interwencji rosyjskiej na Ukrainie. Jeśli Rosja będzie nadal naruszać suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy, odbije się to negatywnie na pozycji Rosji w społeczności międzynarodowej i będzie prowadzić do jej izolacji. USA zawieszają swoje uczestnictwo w przygotowaniach do szczytu G8 w Soczi.

Angela Merkel (60 l.), kanclerz Niemiec: Jesteśmy zaniepokojeni

- Wyrażam swoje zaniepokojenie decyzją Rady Federacji o wysłaniu wojsk rosyjskich na teren Ukrainy. Śledzę z niepokojem postanowienia wydawane w tej sprawie przez Radę i ponawiam apel do Rosji o poszanowanie integralności terytorialnej Ukrainy. Z troską obserwujemy to, co dzieje się na Krymie. W tych dniach trzeba udzielić wszelkiego wsparcia ukraińskiemu pragnieniu wolności i demokracji.

Ahmet Davutoglu (55 l.), minister spraw zagranicznych Turcji: Przywrócić pokój na Krymie

- Turcja jest za integralnością terytorialną Ukrainy, stabilnością, rozwojem i pokojem w tym kraju. Krym jest istotny dla Ukrainy z powodu swojej pozycji strategicznej, multietnicznego i wielowyznaniowego społeczeństwa. Półwysep Krymski oraz zamieszkujący półwysep Tatarzy są bardzo ważni także dla władz w Ankarze. Trudno będzie utrzymać pokój w Eurazji, jeśli nie będzie go na Ukrainie. Podobnie trudne będzie utrzymanie pokoju w rejonie Morza Czarnego, jeśli nie będzie go na Krymie. Podczas sobotniej wizyty na Ukrainie zapewniłem przedstawicieli najwyższych władz, że Turcja podejmie wysiłki w celu utrzymania obecnego kształtu i granic Ukrainy.

James F. Jeffrey (68 l.), byŁy zastępca doradcy ds. bezpieczeństwa USA: Nie możemy ocalić Ukrainy

- Nie jesteśmy w stanie ocalić Ukrainy w tym momencie. Jedyne, co możemy obecnie zrobić, to uchronić Sojusz Północnoatlantycki. Prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama powinien odpowiedzieć w zdecydowany sposób. Uważam, że powinien zaproponować, by NATO rozmieściło swoje wojska na granicy polsko-ukraińskiej i w ten sposób wyznaczyło pewną linię.

Micheil Saakaszwili (47 l.), b. prezydent Gruzji w czasie wojny z Rosją w 2008 roku : Nie pozwólmy ich upokarzać

- Ukraina nie jest krajem, który można upokarzać. Barbarzyńcy ze Wschodu, ze swoim reżimem, nie potrafią was pokonać. Władimir Putin idzie tam, gdzie się boją. Ale tutaj nie ma takich, którzy wyrażają strach. Ta operacja to już agonia Putina. Cały czas manipulował historią Ukrainy, ale tym razem nie uda mu się przeinaczyć faktów. Rzucił wyzwanie nie tylko Ukrainie, ale i całemu cywilizowanemu światu. Będzie izolowany gospodarczo i politycznie. Wojna u nas w Gruzji nadwątliła oblicze imperium. Wbrew woli Putina pozostaliście silni.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają