Różne są sposoby spędzania przez Polaków czasu Świąt Bożego Narodzenia. Niektórzy wolą spędzać ten okres z rodziną przy wigilijnym stole we własnym domu, inni wybierają opcje wyjazdu w piękne, napawające świąteczną atmosferą miejsca. Jednak wciąż najpopularniejsze podejście to takie, które pozwala poświęcić ten cudowny czas najbliższym.
Choinka, opłatek - święta!
Polacy są narodem uroczyście obchodzącym Święta Bożego Narodzenia. Szczególnym dniem jest Wigilia, gdzie wspólnie mogą zasiąść przy stole, kolędując, rozmawiając, dzieląc się wspomnieniami. Ważny jest wystrój pomieszczenia, gdzie odbywa się kolacja wigilijna, a czasem nawet całego mieszkania w celu uzyskania świątecznej atmosfery. Nieodłącznym elementem jest pięknie przystrojona choinka, drewniana szopka czy Gwiazda Betlejemska.
Wigilia to dzień, w którym każda rzecz jest ważna. Ludzie dawniej wierzyli, że to, co dzieje się w wigilijny dzień będzie miało wpływ na cały rok. W niektórych rodzinach tradycja ta zachowana jest do dziś. Wigilijna kolacja powinna składać się z 12 potraw, co świadczy o ilości miesięcy w roku, bądź też według innej interpretacji - o liczbie apostołów, którzy poszli za Chrystusem. Z pewnością na stole wigilijnym muszą pojawić się: barszcz czerwony, karp, pierogi i wiele innych smakołyków. Ważne jest również umieszczenie dodatkowego nakrycia, dla błądzącego gościa, który może się pojawić w czasie wigilijnej wieczerzy. Czasem jest to również utożsamiane z pamięcią o tych, którzy nie mogą spędzić z nami świątecznych dni.
Kolację wigilijną poprzedza pojawienie się na niebie pierwszej gwiazdki, a następnie dzielenie się opłatkiem. Zgromadzeni wokół wigilijnego stołu goście mają szansę życzyć sobie szczęścia, pomyślności, wszystkiego dobrego na nadchodzący nowy rok.
A pod choinką...
W większości domów, w czasie wieczerzy wigilijnej pod choinką można znaleźć wiele prezentów. Jest to zwyczaj, który bierze się od rzymskich Saturnaliów. Każdy uczestnik wieczerzy wigilijnej powinien dostać prezent, nawet symboliczny. Tradycja ta łączy się również z wyczekiwaniem na pierwszą gwiazdkę, gdyż panowało przeświadczenie, że gdy ona pojawi się na niebie, to właśnie wtedy będzie można otworzyć świąteczne prezenty.
Z pewnością jest to zwyczaj, który najbardziej cieszy dzieci, stąd też to zwykle one wpatrują się w niebo, oczekując na najjaśniejszą gwiazdę, która ma pojawić się na ciemnym niebie.
Czas dla Was
Dni po Wigilii to czas, kiedy zazwyczaj staramy się odwiedzić naszych przyjaciół, bliskich, którzy nie mogli świętować z nami przy wigilijnym stole. To właśnie te dni są dla Polaków chwilą zadumy nad własnym życiem, możliwością uporządkowania własnego życia i stworzenia harmonogramu planów i nadziei na kolejny rok. To właśnie wtedy jest czas, by odpocząć od świątecznych przygotowań i dzielić chwile ze swoimi najbliższymi.
Witamy Nowy Rok!
Okres uroczystego świętowania kończy Sylwester. To właśnie w tę noc każdy ma możliwość przywitania Nowego Roku w gronie znajomych, przyjaciół, bliskich. Zwykle to właśnie w Sylwestra, ludzie bawią się na wspaniale przygotowanych przyjęciach, bądź spędzają czas inaczej, myśląc o tym, że kończy się pewien etap w życiu, a co za tym idzie, należy czekać na następny, z nadzieją na to, że kolejny rok będzie lepszy od poprzedniego.
Jak wiadomo tradycja ta pochodzi od papieża Sylwestra I. Związana jest z proroctwem Sybilli, które głosiło, że w roku 1000 nastąpi koniec świata. Tak więc, ludzie z niepokojem witali pierwszy dzień nowego roku. Kiedy jednak okazało się, że świat się nie skończył, wszyscy zaczęli świętować i bawić się.
Zdrowia, pomyślności, urodzaju
Święta to czas spokoju. Dla każdego powinny być czasem owocnych przemyśleń na temat dotychczasowego życia, wewnętrznym rozliczeniem z samym sobą. W dzisiejszych czasach, bardziej pochłania nas świąteczny szał zakupów niż chęć poprawy siebie, zmierzenia się z własnymi niedoskonałościami. Nie starajmy się uszczęśliwiać najdroższymi prezentami, starajmy się uszczęśliwiać podarowanym komuś uśmiechem, radością, czasem.