1. Napar z majeranku. Cztery małe łyżeczki majeranku zalać wrzątkiem, parzyć 10-15 minut, wypić, póki jest ciepłe. Szybko
przynosi ulgę i przyspiesza treawienie.
2. Dla tych, którzy zamiast ziół wolą "procenty zalecamy lampkę czerwonego wytrawnego wina albo 50 g wódki (czystej z pieprzem, gorzkiej żołądkowej lub ziołowego Jegermeistra). Najlepiej wypić w trakcie posiłku lub tuż po nim. Ale pamiętajmy o umiarze - tylko mała ilość alkoholu poprawia krążenie w jelitach, co ułatwia trawienie. Gdy przesadzimy skutek będzie odwrotny – niestrawność się nasili.
3. Niezawodna jest też filiżanka herbaty najlepiej miętowej, z rumianku lub dzikiej róży. Zalecamy dodać szczyptę cynamonu lub imbiru - to rozkurczy żołądek. Napar pomoże, jeśli wypijemy go w ciągu godziny od posiłku. Przemianę materii przyspiesza też czerwona herbata.
4. Jeśli przejedzeniu towarzyszy uciążliwa zgaga proponujemy kleik z siemienia lnianego. Łyżkę mielonych nasion lnu zalej szklanką wrzątku, wymieszaj i odstaw na kwadrans. Kleik pobudza on jelita do pracy i łagodzi zgagę. Najlepszy efekt przyniesie zjedzony godzinę po wstaniu od stołu.
5. Rewelacyjnie na kłopoty z żołądkiem działa też sok z czarnych jagód. Można kupić w aptece, rozrobić z wodą i popijać w trakcie światecznego obiadu.
6. Napój z octu jabłkowego. Łyżkę winnego octu jabłkowego zalewamy szklanka ciepłej wody i dodajemy odrobinę miodu. To sprawdzona mikstura, podobno znana już z czasów Kleopatry. Mikstura ułatwia trawienie i poprawia przeminę materii.
7. Hitem na żołądkowe kłopoty jest też wigilijny kompot z suszu. Warto przygotować większą ilość na kolejne świąteczne dni. Pomoże na trawienie i jak smakuje!!!
8. Dla przejedzonych, którzy nie mogą oprzeć się dlaszej pokusie jedzenia polecamy kutię. Choc bardzo słodka zawiera gotowaną pszenicę i mak, które świetnie usprawniaja pracę jelit.
9. Nie od dziś wiadomo, że "ruch to zdrowie". Warto więc po świątecznym obżarstwie po prostu wyjść na krótki spacer. Organizm spali trochę kalorii a świeże powietrze ożywi nas po siedzeniu za stołem.
10. A na koniec pełnego przysmaków dnia proponujemy ciepłą kąpiel. Gorąca woda plus aromatyczne olejki to świetny sposób na rozkurczenie brzucha.
Gdyby zawiodły domowe sposoby a dolegliwości żołądkowe nie przemijały, potrzebna będzie pomoc z apteki. Najlepsze są roślinne środki żółciopędne: lek z wyciągiem z ostropestu (Sylimarol) lub kardczocha (Raphacholin).
ŚWIĘTA 2012: Sprawdź DOMOWE SPOSOBY na PRZEJEDZENIE
Świąteczne stoły aż uginają się od przysmaków. Trudno oprzeć się pokusie i niespróbować kulinarnych wyczynów babć, mam i cioć. Bywa, że na bożonarodzeniowych ucztach pochlaniamy aż 5000 kcal! Co zrobic, kiedy żołądek nie radzi sobie z nadmiarem łakoci? Mamy dla Was 10 domowych sposobów na przejedzenie.