Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, zwane w tradycji Bożym Ciałem, mają miejsce zawsze w czwartek następujący po niedzieli, kiedy obchodzimy Uroczystości Trójcy Świętej. To tak zwane święto ruchome. W zależ-ności od tego, kiedy obchodzimy Wielkanoc, cały cykl liturgiczny przesuwa się do przodu lub do tyłu. Zawsze jednak Boże Ciało przypada 60 dni po świętach Wielkiej Nocy. W tym roku obchodzimy je 11 czerwca.
To święto Eucharystii, którą Jezus Chrystus ustanowił w Wielki Czwartek, podczas Ostatniej Wieczerzy. Składamy cześć Jego obecności pod postaciami chleba i wina, które są Ciałem i Krwią Chrystusa. Boże Ciało powinniśmy czcić na ludzki sposób, tak jak potrafimy. Obchodzimy je - jak każde święto religijne - w sposób refleksyjny, ale ma ono również charakter dziękczynny i wesoły, czego nie należy jednak mylić z wesołkowatością. Świętu towarzyszy procesja Bożego Ciała, podczas której odwiedzamy najważniejsze lokalne miejsca kultu - krzyże i kapliczki, zatrzymujemy się przy ołtarzach, czytając Ewangelię. Wierni, w barwnych procesjach, śpiewają pieśni i litanie.
Bp Tadeusz Pieronek
Profesor kanonicznego prawa procesowego, były sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, od 1998 r. przewodniczący Kościelnej Komisji Konkordatowej