Szczepić się czy nie?

2007-10-15 20:34

To najczęściej dziś zadawane pytanie dotyczące zdrowia. Wyjaśnijmy najważniejsze wątpliwości związane ze szczepieniami.

1. Szczepionka jest nieskuteczna, bo niektórzy w zeszłym roku się zaszczepili i zachorowali

To nie musiała być grypa, tylko infekcja grypopodobna (tzw. paragrypa). Trzeba pamiętać, że szczepionka zabezpiecza przed atakiem wirusów grypy, ale nie przed innymi wirusami (a samych przeziębieniowych jest ok. 200). Może się i tak zdarzyć, że bardziej osłabiony organizm nie wytworzy odpowiedniej ilości przeciwciał, ale nawet jeśli się zachoruje, to - dzięki szczepionce - znacznie łagodniej.

2. Szczepionka jest niebezpieczna, bo zawiera wirusy

Jest bezpieczna także dla małych dzieci, gdyż wirusy w nowoczesnych szczepionkach nie są żywe. Są to odpowiednio opracowane fragmenty zabitego wirusa. Ale to wystarcza, żeby organizm zareagował i wytworzył przeciwciała.

3. Do tej pory ktoś się nie szczepił i nie chorował, więc nie widzi takiej potrzeby

Grypa to taka podstępna choroba, że co roku wywołują ją jakieś inne odmiany wirusa. Nie szczepiąc się, ryzykujesz, że nowa odmiana może jednak okazać się dla twojego organizmu niebezpieczna.

4. Osoby przewlekle chore nie powinny się szczepić, bo to jeszcze bardziej je osłabi

Nic bardziej błędnego. Właśnie chorzy przewlekle znajdują się w grupie zwiększonego ryzyka. Zwłaszcza osoby z chorobami układu krążenia, z niewydolnością oddechową, chorzy na astmę, cukrzycę, z obniżoną odpornością i ci, którzy przebywają w dużych zbiorowiskach.

5. Alergia jest przeciwwskazaniem do szczepienia

I tak, i nie. To zależy od rodzaju alergii i jej przebiegu, a przede wszystkim od stanu zdrowia w momencie szczepienia.

6. Nie ma sensu się szczepić, skoro i tak wirusy co roku są inne

Jest sens, bo co prawda szczepionka jest opracowywana na podstawie zeszłorocznego "winowajcy", ale z uwzględnieniem możliwych kombinacji na przyszły rok. Jest to więc szczepionka niezupełnie "w ciemno".

7. Grypa omija młodych i zdrowych, oni nie muszą się szczepić

I tak, i nie. W przypadku wirusów grypy nie ma reguły. Bywa, że właśnie młodzi bardzo ciężko przechodzą tę chorobę. Jeśli prowadzisz intensywny tryb życia, dużo podróżujesz, lepiej się zaszczep.

8. Najlepiej się zaszczepić na początku października, więc dla tych, którzy się nie zaszczepili, teraz jest już za późno

Najlepiej istotnie zrobić to przed sezonem grypowym. Ale można w każdym momencie. Należy tylko uważać, żeby nie szczepić się, będąc zainfekowanym.

9. Szczepionki homeopatyczne są zdrowsze niż tradycyjne

Nie ma na ten temat danych. Lekarze akademiccy uważają jednak, że homeopatyczne działają jedynie jak placebo, czyli tak naprawdę nie mają żadnej mocy leczniczej.

10. Podobno nie powinno się szczepić dzieci, bo w przyszłości mogą zachorować na autyzm albo stwardnienie rozsiane (SM)

Niczego takiego nikt nie wykazał. Do tej pory nie wiadomo, skąd biorą się takie choroby, jak autyzm czy SM. Jedna z hipotez mówi, że być może przyczynia się do tego nadmiar szczepionek podawanych w krótkim czasie. Ale bez wskazania na konkretną szczepionkę.

Z tych szczepionek możesz skorzystać

W sprzedaży są trzy szczepionki przeciwko grypie: Vaxigrip, Influvac oraz Fluarix w cenie po ok. 39 zł. Można się również zdecydować na jedną z dwóch szczepionek homeopatycznych - Dolivaxil i Dolicocil (po ok. 23 zł). Nawet jeśli doda się do tego płatną wizytę u lekarza, i tak wyjdzie taniej niż leczenie grypy.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają