Konferencja premiera Morawieckiego, Ministra Dworczyka i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Nowy harmonogram szczepień przeciwko COVID-19 w Polsce. Premier Morawiecki zaczął konferencję od przypomnienia, że dziś (30.03.21 r.) przed końcem i kwartału wykonano 6 mln szczepień w Polsce.
Relację na żywo znajdziesz TUTAJ: Konferencja premiera Morawieckiego. Do końca sierpnia szczepionka dla wszystkich! [RELACJA NA ŻYWO]
Nowy harmonogram szczepień: nowe punkty szczepień w II kwartale; szczepienia w zakładach pracy, punkty szczepień w aptekach i szczepienia populacyjne
Znamy pierwsze ustalenia dot. nowego harmonogramu szczepień w Polsce.
- Zwiększamy w sposób zasadniczy miejsca, gdzie będą wykonywane szczepienia. Takim szkieletem tego systemu będą szpitale tymczasowe, gdzie będzie wykonywanych najwięcej masowych szczepień - zapowiedział odpowiedzialny za Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19 minister Michał Dworczyk.
Od II kwartału punkty szczepień pojawią się także w :
To w związku z planowanym przyspieszeniem dostaw szczepionek do Polski.
Michał Dworczyk stwierdził, że dotąd problemem była dostępność szczepionki, a teraz największym wyzwaniem będzie wydajność. Zapowiedział tym samym, że w kwietniu do Polski przyjedzie 5 mln szczepionek - Deklaracje mówią, że może to być nawet 7 mln - dodał.
Nowy harmonogram szczepień to - jak zapowiedział premier Morawiecki - obok zwiększania punktów szczepień, także zwiększenie liczby szczepień; do 10 mln miesięcznie.
W nowych punktach szczepić będą mogli studenci medycyny, pielęgniarki, położne, czy farmaceuci
Według zapowiedzi rządu, nowy plan przewiduje wykonanie 20 mln szczepień do końca II kwartału oraz zaszczepienie wszystkich chętnych Polaków do końca sierpnia.
By osiągnąć zapowiadany cel, w drugim kwartale roku mają powstać nowe punkty i miejsca szczepień. Do tej pory szczepienia odbywały się m.in. w:
- przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej,
- stacjonarnych placówkach medycznych,
- szpitalach rezerwowych i węzłowych,
- czy przy pomocy wyjazdowych zespołów szczepiących.
W II kwartale Polacy będą mogli przyjąć szczepionkę w:
- przychodniach POZ (i innych stacjonarnych placówkach medycznych),
- szpitalach rezerwowych,
- szpitalach powiatowych (w każdym powiecie 1 szpital),
- punktach samorządowych (w każdym powiecie 1 punkt samorządowy),
- punktach drive thru,
- zakładach pracy (nie sprecyzowano terminu),
- w aptekach.
Zmienić mają się również zasady kwalifikacji i wykonywania szczepień. W drugim kwartale zarówno zakwalifikować do szczepienia, jak i je wykonać będą mogli:
- lekarz,
- lekarz stomatolog,
- felczer,
- pielęgniarka,
- położna,
- ratownik medyczny,
- diagnosta laboratoryjny,
- farmaceuta,
- fizjoterapeuta,
- student ostatniego roku studiów medycznych.
Podstawą do kwalifikacji na szczepienie przez wyżej wymienione kadry medyczne ma być kwestionariusz wstępnego wywiadu lub - w przypadku ewentualnych wątpliwości - konsultacja lekarska.
Nowy harmonogram szczepień. [LISTA DAT i ROCZNIKÓW]
W kwietniu br. codziennie uruchamiane będą zapisy dla kolejnych roczników. Rejestracja będzie prowadzona zgodnie z harmonogramem:
- 12 kwietnia – rocznik 1962,
- 13 kwietnia – rocznik 1963,
- 14 kwietnia – rocznik 1964,
- 15 kwietnia – rocznik 1965,
- 16 kwietnia – rocznik 1966,
- 17 kwietnia – rocznik 1967,
- 19 kwietnia – rocznik 1968,
- 20 kwietnia – rocznik 1969,
- 21 kwietnia – rocznik 1970,
- 22 kwietnia – rocznik 1971,
- 23 kwietnia – rocznik 1972.
Jak zgłosić się na szczepienie przeciwko COVID-19?
Najszybszą i najprostszą formą zapisu na szczepienie jest zgłoszenie się za pośrednictwem formularza. Można go znaleźć TUTAJ.
Osoby, które nie wypełnią formularza, będą mogły zarejestrować się od dnia uruchomienia rejestracji. Do wyboru jest kilka metod zapisów. Można skorzystać z platformy internetowej e-Rejestracja, zadzwonić na infolinię 989, wysłać SMS o treści Szczepimy Się na numer 880 333 333 lub zapisać się – najlepiej telefonicznie – bezpośrednio w punkcie szczepień.
Szczepienia w zakładach pracy. Kiedy, na jakich zasadach?
Całość odpowiedzialności za organizację szczepień w zakładach pracy będzie spoczywała na pracodawcy. - Szereg nowych zawodów zostało dopuszczonych do kwalifikacji, jak i do prowadzenia szczepienia, w związku z tym pracodawca będzie musiał podpisać umowę z takimi osobami, zabezpieczyć odpowiednie miejsce, które będzie spełniało warunki bezpieczeństwa z punktu widzenia pacjenta, zorganizować od strony logistycznej i każdej innej swoich pracowników i złożyć zamówienie do Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, która dostarczy we wskazane miejsce, wskazana liczbę szczepionek - zdradził Dworczyk
Polecany artykuł: