Szczepionka na koronawirusa musi być bezpieczna, a nie tylko chronić nas przed koronawirusem. Wyścig, kto pierwszy ją wprowadzi na rynek trwa. Prace nad szczepionką prowadzone są w ponad 20 ośrodkach na świecie. Wszystkie te laboratoria pozostają ze sobą w kontakcie. Wymieniają się informacjami, ale nie da się ukryć, że jest to bezpardonowa walka i każdy chce wygrać ten wyścig.
Wielka Brytania już zaczyna testy na ludziach. Inne ośrodki też już są do nich prawie gotowe. Jednak czy szczepionka na koronawirusa, powstająca w takim pośpiechu, będzie bezpieczna dla ludzi?
Szczepionka na koronawirusa - bezpieczna czy nie?
Szczepionka na koronawirusa jest tworzona w bardzo nowoczesny sposób. Założenie jest takie, że nie będzie zawierała ani całych wirusów, ani żadnych jego, choćby najmniejszych fragmentów. To wykluczy całkowicie możliwość zakażenia pacjenta przez podanie szczepionki.
Szczepionka na koronawirusa będzie za to wykorzystywać specyficzne białka, charakterystyczne dla koronawirusa SARS-CoV-2.
Szczepionka na koronawirusa będzie podawana domięśniowo. Układ odpornościowy osoby, której zostanie podana, będzie mógł dzięki tym białkom podanym w szczepionce, nauczyć się je produkować, a dzięki temu bronić przed koronawirusem.
Jak sprawdza się, czy szczepionka jest bezpieczna?
W przypadku szczepionki na koronawirusa najpierw trzeba znaleźć właściwe białko i sprawdzić, czy wykazuje właściwą aktywność. Potem zaczynają się próby na zwierzętach, trzeba sprawdzić, czy są dla nich bezpieczne. Jeśli tak, zaczyna się testy na małej grupie ludzi. Gdy wyniki są pozytywne, i osoby biorące udział w testach wytworzą przeciwciała, sprawdzana jest skuteczność i bezpieczeństwo na dużo większej grupie osób.
Cały ten proces trwa zwykle wiele lat. Teraz może paść rekord w szybkości stworzenia nowej szczepionki - optymiści szacują, że powstanie w ciągu 18 miesięcy.
Przeczytaj też:
- Rodzaje testów na koronawirusa
- Czym różnią się testy na koronawirusa serologiczne od testów genetycznych?
- Testy drive-thru na koronawirusa
- Wadliwe testy na koronawirusa z Chin
- Testy na koronawirusa czy tomografia - co lepiej wykrywa koronawirusa?
Porady eksperta