Szczepienie na koronawirusa

i

Autor: SHUTTERSTOCK Szczepienie na koronawirusa

Szef NFZ dał nadzieję milionom Polaków. Ważne informacje o szczepieniach

2021-04-13 13:57

Koronawirus w Polsce. Trwają szczepienia przeciw COVID-19. Szef NFZ Filip Nowak wyznał, kiedy zaszczepieni zostaną wszyscy chętni Polacy. Te słowa dają wielką nadzieję, że wkrótce wróci normalność. To już naprawdę niedługo. Szef NFZ opowiedział także o masowych punktach szczepień, które powstają w całej Polsce.

We wtorkowe popołudnie odbyła się konferencja prasowa, w której uczestniczyli szef kancelarii premiera Michał Dworczyk oraz p.o. prezesa NFZ Filip Nowak. Ten drugi wyznał, kiedy będą mogli zaszczepić się wszyscy chętni Polacy.

- Przyjmujemy, że jeżeli w maju rozpoczniemy masowe szczepienia w punktach powszechnych, to potrzebujemy 19 tygodni, żeby wszystkich chętnych mieszkańców naszego kraju zaszczepić pierwszą dawką, czyli do końca sierpnia – powiedział p.o. prezesa NFZ Filip Nowak.

Nowak na konferencji prasowej przekazał, że punkty szczepień w kraju mają duży potencjał, jest ich - jak podał - 6,5 tys. Zaznaczył, że możliwość szczepień jest znacznie większa niż dostawy szczepionek.

- Spodziewamy się, że w maju tych szczepionek będzie już znacznie większa ilość. W związku z tym samorządowcy zostali poproszeni, żeby wspólnie z podmiotami leczniczymi utworzyli dodatkowe tzw. powszechne punkty szczepień - powiedział Nowak.

Dodał, że NFZ przygotował mapę potrzeb szczepiennych, w której zróżnicowano powiaty, gdzie tempo szczepień - w zależności od miejsca - jest większe lub mniejsze.

Podkreślił, że "najbardziej pożądana sytuacja jest taka, że mieszkańcy mają możliwość zaszczepienia się w swoim powiecie lub w niedalekiej odległości od miejsca zamieszkania lub pracy".

- Dlatego też wyróżniliśmy te powiaty, w których ten czas na wyszczepienie całej populacji jest znacznie dłuższy niż średnia w kraju i przede wszystkim zalecaliśmy i prosiliśmy samorządowców o pomoc w stworzeniu punktów powszechnych właśnie w tych powiatach - powiedział Nowak.

Dodał, że w mapie potrzeb szczepiennych skupiono się m.in. na dorosłej populacji mieszkańców danego obszaru, która nie jest jeszcze zaszczepiona dwiema dawkami.

- Często zadawano nam pytania, jaki szacujemy procent wyszczepienia populacji w danym powiecie. Z racjonalnego punktu widzenia zakładamy, że zaszczepi się 100 proc. mieszkańców, bo po pierwsze, ta chęć zaszczepienia wzrasta (...), dodatkowo wracają do szczepień ozdrowieńcy, a poza tym, gdyby jednak były jakieś wahania, jeśli chodzi o dostawy (szczepień), to lepiej spróbować zaproponować nieco szerszy ten harmonogram - tłumaczył Nowak.

Szef KPRM Michał Dworczyk doprecyzował przy tym, że założenie o 100 proc. zaszczepienia populacji to "teoretyczna wartość przyjęta wyłącznie na potrzebę utworzenia algorytmu i obliczeń".

- Nie chciałbym, żeby ktokolwiek pomyślał, że zakładamy że 100 proc. Polaków zaszczepi się, bo to jest niemożliwe w żadnym kraju, w Polsce również - powiedział.

Szef NFZ zwrócił uwagę, że dzięki współpracy z samorządami udało się uruchomić 500 nowych punktów szczepień i zwiększyć potencjał w 161.

- To jest blisko 700 nowych punktów szczepień, co po dodaniu do tych 6,5 tys. daje nam ogromny potencjał i możliwość zwiększenia tempa szczepienia" - dodał szef NFZ.

Sonda
Wierzysz, że uda Ci się zaszczepić do końca sierpnia 2021 roku?
Szczepienia na koronawirusa. Nowy harmonogram szczepień. Kiedy można się zaszczepić?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki