1. Domagaj się umowy o pracę i to najlepiej na piśmie. W świetle prawa umowa ustna jest też ważna, ale lepiej warunki umowy mieć na papierze.
2. W umowie powinny znaleźć się następujące informacje: za ile pracujesz, w jakim wymiarze godzin, w jakim zakładzie pracy/firmie.
3. Tylko po podpisaniu umowy o pracę (w wypadku pracy sezonowej umowy o pracę na czas określony) stajesz się pracownikiem i jesteś chroniony przepisami prawa pracy
4. Jeżeli podpisujesz umowę zlecenie lub umowę o dzieło to pamiętaj, że są to umowy cywilnoprawne. Podpisując taka umowę nie stajesz się pracownikiem w rozumieniu prawa pracy i nie jesteś chroniony przepisami prawa pracy. Gdy np. pracodawca nie wypłaci ci pensji, swoich praw możesz dochodzić tylko w sądzie.
5. Jeżeli pracujesz bez umowy to pracujesz na czarno i nie jesteś chroniony żadnymi przepisami prawa.
6. Zadbaj, aby pracodawca przeszkolił cię na danym stanowisku pracy, również w zakresie BHP. Jest to szczególnie ważne gdy masz obsługiwać jakieś urządzenia techniczne.
7. Pamietaj, że za pracę w okresie próbnym też przysługuje wynagrodzenie, nawet gdy pracodawca po tym okresie nie chce dalej z tobą współpracować.
8. Pracodawca powinien prowadzić ewidencję twojego czasu pracy. Dzięki temu będziesz wiedział ile masz np. godzin nadliczbowych.
9. Podejmując pracę w firmie nie jesteś wolontariuszem. Wolontariusz może nieodpłatnie świadczyć pracę tylko instytucjom publicznym.
10. Jeżeli masz ukończone gimnazjum i masz świadectwo lekarskie stwierdzające, że praca, którą chcesz wykonywać nie zagraża twojemu zdrowiu masz prawo podpisać umowę o pracę.
Skorzystaj z pomocy ekspertów Państwowej Inspekcji Pracy znajdziesz ich:
Kołobrzeg: 29 lipca-3 sierpnia,
Międzyzdroje: 4-10 sierpnia 2014 r
Mielno: 9-10 sierpnia
Więcej informacji, znajdziesz na stronie www.nafalipierwszejpracy.pl
ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail