Szybsze od szybowców

2007-11-05 17:47

Żaden owad nie wygra w powietrzu wyścigu z ptakiem. Za to przed nietoperzem mógłby uciec nawet ciężkawy żuk gnojowy.

Bardzo szybko, tylko o 10 km/h wolniej od jerzyków, latają sokoły wędrowne, jaskółki dymówki i gołębie pocztowe. Sokół wędrowny jest za to absolutnym asem pikowania. W locie nurkowym osiąga prędkość 360 km/h, zaledwie dwa razy mniejszą niż niektóre boeingi.

Nie orły i nie sokoły

Kuropatwy, wcale nie kojarzone z napowietrznymi osiągnięciami, to szybcy i wytrzymali lotnicy. Kuropatwa rozwija w locie prędkość 80 km/h. Wolniejsze od niej są nawet albatrosy, przemierzające w ciągu godziny 70 km nieba. Zresztą od albatrosa szybszy jest nawet szpak, który, śpiesząc na nocleg, gna z prędkością 75 km/h. Kaczka jest szybsza od przeciętnego gołębia średnio o 5 km/h. Gdyby jednak stanęła do wyścigu na sto kilometrów z gołębiem pocztowym, ten musiałby czekać na nią na mecie ponad 24 minuty.

Dość szybkimi ptakami są czajki, osiągające prędkość 50 km/h i, wrony latające z prędkością do 45 km/h. Prędkość niewiele poniżej 45 km/h rozwijają wróble i mewy. Sroka może latać do 30 km/h. Przeciętny nietoperz jest o 10 km/h wolniejszy od sroki. Rekordzistą szybkości pośród nietoperzy jest gatunek Pteropus neohibernicus - latający z prędkością 51 km/h.

Pszczółki nie dogonicie

Maksymalna prędkość biegnącego człowieka to 36 km/h. Najszybsze spośród owadów, pszczoły, osiągają w locie 50 km/h. Owadem wolniejszym o 10 km/h jest bąk bydlęcy. Na trzecim miejscu pośród owadów plasują się ważki, w sprzyjających, bezwietrznych warunkach latające z prędkością 36 km/h. Żuk gnojowy, kiedy się rozpędzi, śmiga 25 km/h. Mucha jest dwa razy wolniejsza, nawet kiedy jej się spieszy.

Prędkość w "machach"

Pośród ptaków najszybciej macha skrzydłami koliber Heliactin cornuta - aż 90 razy na sekundę. Inne kolibry robią w tym czasie od 25 do 50 machnięć. Na naszym terenie najbardziej "zmachanymi" ptakami są jerzyki, uderzające skrzydłami 12 razy na sekundę, i wróble, machające w tym czasie 11 razy. Mewy machają 2-3 razy na sekundę, a największe ptaki, takie jak kondory, tylko raz na trzy... minuty.

Najszybciej ze wszystkich zwierząt machają skrzydłami ochotki, owady z rzędu błonkówek, podobne do komarów. W temperaturze dającej ochotkom termicznego kopa, czyli przy 37 stopniach Celsjusza, potrafią podnieść i opuścić skrzydełka aż 2200 razy w ciągu sekundy! W powietrzu chłodniejszym o 10 stopni wydajność ochotek spada do 1000 machnięć/sek.

Komary machają skrzydełkami 600 razy na sekundę, mucha od 200 do 330, trzmiel do 240, osa 110 razy na sekundę, a biedronka do 90.

Pszczoła wylatująca do pracy macha wolniej od trzmieli. Za to kiedy wraca obciążona pyłkowym urobkiem, musi machać aż 340 razy na sekundę, inaczej spada jak kłoda.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają