Każdy z nas może znaleźć się w sytuacji, która będzie zagrażać naszemu zdrowiu. Kiedy dochodzi do takiego zdarzenia, o uratowaniu życia poszkodowanego często decydują minuty. Łatwe uzyskanie informacji na temat chorób, na jakie cierpi ofiara czy zażywanych leków może okazać się kluczowe, by udzielić szybkiej i skutecznej pomocy. Tylko skąd ratownicy medyczni mają uzyskać te informacje? W takim przypadku karta ICE jest niezastąpiona. Daje możliwość kontaktu z bliskimi osoby poszkodowanej, który może okazać się bezcenny.
Czym jest karta ICE
Pomysł, aby każdy obywatel nosił przy sobie specjalną kartę ICE. narodził się we Włoszech. Skrót ten pochodzi od angielskich słów "In Case of Emergency" czyli "w nagłym wypadku" i jest międzynarodowym skrótem informującym służby ratunkowe, jak dotrzeć do osób najbliższych poszkodowanym. Nie tylko po to, by powiadomić ich, że stało się coś złego, lecz także aby uzyskać informacje o stanie zdrowia ofiary.
Jakie korzyści daje karta ICE
Karta zawiera podstawowe dane personalne właściciela (imię, nazwisko) oraz numery kontaktowe do osób, które należy powiadomić w razie wypadku. Ułatwia to pracę ratownikom:
- Umożliwia zidentyfikowanie osoby poszkodowanej - na przykład w sytuacji, kiedy wystąpi utrata pamięci bądź mamy do czynienia z człowiekiem starszym albo dzieckiem.
- Ułatwia kontakt z rodziną - kiedy ofiara wypadku jest nieprzytomna, nie będzie mogła podać danych kontaktowych. Jeśli jest to osoba niepełnoletnia, w szpitalu może być potrzebna zgoda rodziców lub opiekunów na wykonanie niektórych zabiegów.
- Umożliwia zdobycie kluczowych informacji dotyczących stanu zdrowia ofiary, przebytych chorób, przyjmowanych leków, odbywanej terapii.
Aby karta spełniała swoją rolę, osoby podane do kontaktu muszą znać niezbędne informacje na temat stanu zdrowia właściciela karty. Muszą więc wiedzieć, na jakie choroby przewlekłe (np. cukrzyca, epilepsja) dana osoba choruje czy jakie przeszła urazy. Dla lekarzy istotne jest też, czy poszkodowany jest alergikiem, jakie stale zażywa leki lub na jakie jest uczulony. Informacje te niejednokrotnie pomagają w walce z czasem o ludzkie życie. Należy zatem nie tylko uprzedzić naszych bliskich o tym, że ich namiary znajdują się na naszej karcie ICE, ale także dostarczyć im wszystkich niezbędnych informacji.
Dobrym rozwiązaniem jest także wpisanie do telefonu komórkowego numerów oznaczonych jako ICE 1, ICE 2 itd. Dzięki temu zwiększamy szansę na możliwość udzielenia szybkiej pomocy.
Na korzyść karty przemawia jednak fakt, że w skutek wypadku nie zostanie ona zniszczona, nie rozładuje się jej bateria ani nie ma na niej ustawionego hasła. Najlepiej jest stosować oba sposoby jednocześnie.
Co znajduje się na karcie
Oprócz danych personalnych właściciela i numerów kontaktowych na karcie często zamieszcza się informacje o alergiach, chorobach przewlekłych czy przeciwwskazaniach do zażywania określonych leków. Jest też miejsce na wpisanie naszej grupy krwi, jednak ta informacja nie zwalnia lekarza z obowiązku przeprowadzenia próby krzyżowej przed transfuzją. Możemy też zamieścić zgodę na pobranie naszych organów do przeszczepu.
Karta ICE w każdym portfeluprof. nadzw. dr hab. n. med. Jerzy Kotowicz, prezesa Mazowieckiego Oddziału Okręgowego Polskiego Czerwonego KrzyżaW 2007 r. na polskich drogach doszło do prawie 50 tys. wypadków drogowych. Ucierpiało w nich 70 tys. osób! W sytuacji wypadku czy innego zagrożenia nasi bliscy często nie wiedzą, co się wydarzyło i gdzie się znajdujemy. W dowodzie osobistym czy innych dokumentach, które nosimy w portfelu, nie mamy numerów kontaktowych. Nieliczni mają je zapisane na kartce papieru lub w telefonie komórkowym. Jednak najlepszym nośnikiem takich informacji jest karta ICE, na której można zapisać trzy numery do naszych najbliższych. Wypadki komunikacyjne to niejedyne zagrożenie. Karta ICE jest niezastąpiona także w innych sytuacjach: gdy zgubi się dziecko, ktoś straci przytomność albo nie potrafi podać swoich danych osobowych – wtedy ułatwia kontakt z rodziną takiej osoby. |