List miał być napisany przez Sławomira Petelickiego w sobotę, czyli w dniu popełnienia samobójstwa. Generał miał w nim wskazać przyczyny desperackiego kroku. Przypomnijmy, że na miejscu samobójstwa jako pierwsza pojawiła się żona generała Agnieszka Petelicka (43 l.). To ona powiadomiła policję, która niedługo później zabezpieczała wszelkie ślady w garażu, w którym padł śmiertelny strzał.
Później pojawiły się głosy, że listu nie znaleziono. Pytana przez nas o to warszawska prokuratura okręgowa ucina dyskusję. - Ani w domu, ani w garażu żadnej korespondencji nie ujawniono - mówi nam prokurator Dariusz Ślepokura.
Ale śledczy pracujący nad sprawą nie wykluczają, że taki list powstał, tyle że został celowo ukryty. - Ktoś mógł celowo go schować lub nawet zniszczyć, z uwagi na jego osobistą treść - mówi nam osoba znająca sprawę.
Oficjalnym ostatnim listem, który ujawniła dwa dni temu nieoficjalna strona formacji GROM, była majowa korespondencja skierowana przez generała do swoich byłych żołnierzy. Wspominał w nim 20-letnią działalność jednostki i jej zasługi dla Polski.
"W październiku 1999 r. zostałem zdjęty ze stanowiska dowódcy GROM. Jednostka przeszła do Ministerstwa Obrony Narodowej. Do kwietnia 2009 r. GROM-em dowodzili oficerowie spoza Jednostki, którzy nie przeszli selekcji ani szkolenia. Aktualnie dowództwo GROM-u składa się z ludzi, którzy byli od początku w Jednostce i brali udział w jej misjach bojowych. Teraz już jestem spokojny o moje dziecko" - pisał Petelicki.
Twórca GROM-u zastrzelił się w sobotnie popołudnie w garażu. Sekcja zwłok wykazała, że generał zginął od pojedynczego strzału z pistoletu w skroń. Jako przyczynę samobójstwa najczęściej wskazuje się problemy rodzinne.
Mówi się również o politycznym podłożu śmierci i niejasnych, biznesowych powiązaniach. Generał Petelicki zostanie pochowany w następnym tygodniu na warszawskich Powązkach. Pogrzeb będzie miał państwowy i uroczysty charakter.