Nazajutrz po śmierci Piłsudskiego wyjęto jego mózg, który trafił na badania do Wilna. Ich wyniki opublikowano w specjalnej pracy "Mózg Józefa Piłsudskiego" w ograniczonym nakładzie. Do dziś zachowało się zaledwie 12 egzemplarzy tego wydawnictwa. Monografia, opracowana pod redakcją prof. Maksymiliana Rosego, podsumowała pierwszy etap prac neuroanatomicznych. Uzyskała też pozytywne reakcje za granicą.
Wyniki badań nie były jednak szczególnie sensacyjne. Mózg Piłsudskiego nie odbiegał wagą od średniej. Był jednak nieco dłuższy, a jego lewa półkula była 3 cm szersza od prawej. Podkreślano jednak "doskonały rozwój zakrętów mózgu Marszałka".
Mózg marszałka zaginął
Nagła śmierć prof. Rosego przerwała te prace. Po wrześniu 1939 roku mózg Piłsudskiego i oryginały prac zespołu naukowego zaginęły. Według najbardziej prawdopodobnego scenariusza preparaty z mózgu Piłsudskiego po wkroczeniu Armii Czerwonej do Wilna zostały zabrane przez Rosjan i do dziś przechowywane są w Moskwie. Według innego, preparaty i odlewy zostały ukryte w Wilnie i do dziś nie zostały odnalezione.
Sprawa mózgu Piłsudskiego miała też swoje echa w późniejszych latach. Jeszcze w 1950 roku NKWD więziło litewskiego naukowca prof. Indrasiusa pod zarzutem "propagowania pracy o mózgu Piłsudskiego".
Więcej fascynujących opowieści z życia Piłsudskiego w specjalnym superalbumie "Marszałek Piłsudski - Twórca Niepodległej Polski". Już do kupienia!
Już w sprzedaży superalbum
Ekskluzywny album z setkami unikalnych zdjęć i podpisem Marszałka już do kupienia w kioskach. Można go też zamówić pod numerem tel. 22 590-55-55 lub 0 801-322-555 w godz. 9.00-17.00 lub e-mailowo: [email protected].
Buty damskie, męskie, dziecięce w promocyjnych cenach. Sprawdź rabaty na stronie eobuwie.pl kody rabatowe.