Tajemnice polskich potraw wigilijnych

2017-12-21 11:29

Jakie potrawy wigilijne są popularne w różnych regionach Polski? Co jada się na wigilię na Kaszubach, w Małopolsce, a co na Śląsku i Podlasiu? Poznajecie tradycyjne potrawy wigilijne.

Kaszuby. Na wigilijnych stołach królują ryby. Najbardziej charakterystyczny jest śledź po kaszubsku, czyli w sosie pomidorowym z odrobiną cukru. Podaje się także zabielaną zupę zwaną brzadem, zrobioną z suszonych owoców i ziemniaków. Wśród słodyczy popularny jest baumkuchen, czyli drożdżówka kaszubska.

Wielkopolska. Na wielkopolskich stołach pojawia się znana też na Śląsku siemieniotka, zupa z siemienia konopnego. Wśród ciast królują makowiec i pierniki. Typowe tradycyjne potrawy to także ryby, kluski z miodem i makiem, kapusta z grochem lub grzybami, kompot z suszonych owoców. Makiełki to potrawa z bułki i maku, maczana w mleku.

Śląsk. Typową potrawą wigilijną jest na Śląsku siemieniotka, czyli zupa z siemienia konopnego i kaszy. Inna zupa to moczka, zrobiona z pierników i bakalii. Makówki to bułka przekładana makiem i moczona w ponczu lub mleku, potrawa znana także w Wielkopolsce jako makiełki. Do tego podaje się ryby, takie jak karp i śledź.

Mazowsze. Kłosy, czyli kluski z makiem podawane na Mazowszu powinny być długie, bo wróży to urodzaj. Rwaki są z kolei kluskami uplecionymi we wrzeciona, zrobionymi z ziemniaków. Podaje się też karpia lub rybę w galarecie. Dodatkiem do niektórych dań jest olej lniany. Spośród zup najbardziej popularna jest grzybowa.

Podlasie. Główną podlaską potrawą wigilijną jest kutia, danie z pszenicy, maku, miodu, bakalii, czasem z mlekiem lub śmietanką. Mak króluje też w takich daniach, jak kluski z makiem czy łamańce z kruchego ciasta. Pierogi w kształcie półkolistym, z nadzieniem na słodko lub na słono, nazywają się wareniki. Inna potrawa to kisiel owsiany.

Małopolska. Charakterystyczną potrawą jest chałka, czasem zwana kukiełką, czyli słodka bułka zapleciona w warkocz. Zupa to często postna kwaśnica zrobiona z kapusty.

Na Podhalu robi się moskole, podpłomyki z ziemniaków. Pojawiają się barszcz z uszkami, karp, groch z kapustą czy kutia, a więc potrawy spotykane także w innych regionach Polski.

Podkarpacie. Jako pierwsze danie podawany jest barszcz z uszkami, a druga jest kapusta z grochem. W Wigilię jada się także potrawy z kaszy, na przykład gołąbki nadziewane kaszą. Kaszę łączy się też z owocami, na przykład śliwkami, pojawia się również połączenie owoców z fasolą. Podaje się kompot z suszonych owoców i kutię.

Sprawdź: Barszcz wigilijny: inspirowany przepisem Magdy Gessler [WIDEO]

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają