Bronisław Komorowski prezydentem. Zaprzysiężenie w piątek o godz. 10

2010-08-05 19:36

Choć dom Bronisława Komorowskiego (58 l.) dzieli od Sejmu zaledwie kilkaset metrów, to w piątek rano prezydent elekt przebędzie tę drogę samochodem, a nie pieszo, jak to do niedawna robił. W Sejmie czekać będą już na niego posłowie, senatorowie i zaproszeni goście.

Kancelaria Prezydenta zdawkowo informuje o zaproszonych gościach. "SE" nieoficjalnie się dowiedział, że licznie reprezentowana będzie rodzina Bronisława Komorowskiego, m.in. hrabina Róża Maus de Rolley (65 l.), ciotka następczyni belgijskiego tronu księżnej Brabancji Matyldy (37 l.).

"Obejmując z woli narodu urząd Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, uroczyście przysięgam..." - te słowa Bronisław Komorowski wypowie w Sejmie już kilka minut po godz. 10. Sala plenarna wraz z galerią dla gości ma być wypełniona po brzegi. W piątek Bronisławowi Komorowskiemu towarzyszyć będzie oczywiście żona Anna (58 l.), jego dzieci oraz bliżsi i dalsi krewni, także z zagranicy. Zaproszenie otrzymali także dyplomaci i byli prezydenci Polski - Aleksander Kwaśniewski (56 l.) i Lech Wałęsa (67 l.). Jeden fotel w loży prezydenckiej podczas uroczystości ma pozostać pusty na znak pamięci o Lechu Kaczyńskim (†61 l.). W Sejmie zabraknie generała Wojciecha Jaruzelskiego (87 l.), który zaproszenia nie otrzymał. Uroczystości zaprzysiężenia będą trwać niemal przez cały dzień. Zakończy je przyjęcie w Belwederze dla wybranych gości. Ale zgodnie z protokołem, nowemu prezydentowi pozostanie jeszcze objęcie zwierzchnictwa nad siłami zbrojnymi. Zaplanowano to na 15 sierpnia.

Piątek Bronisława Komorowskiego

ok. 9.40 - Bronisław Komorowski wraz z małżonką wyjadą ze swojego mieszkania na warszawskim Powiślu do Sejmu.

godz. 10.00 - W Sejmie rozpocznie się uroczystość zaprzysiężenia przed Zgromadzeniem Narodowym, czyli przed 560 posłami i senatorami. Na początek Komorowski złoży przysięgę. Następnie prezydent wygłosi orędzie. Według naszych informacji ma mówić o "prezydenturze kontynuacji" i wspomnieć tragedię z 10 kwietnia. Po orędziu poseł sekretarz odczyta protokół, który będzie formalnym potwierdzeniem uroczystości zaprzysiężenia. Tę część uroczystości zaplanowano na pół godziny. Poza parlamentarzystami będzie w niej uczestniczyć ok. 100 dyplomatów, hierarchowie kościelni, dowództwo wojsk, politycy i rodzina. Poza belgijskimi arystokratami, z Anglii przyjedzie m.in. Adam Komorowski, syn gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego (†71 l.), legendarnego dowódcy Powstania Warszawskiego, będą bliscy zmarłego w Smoleńsku Stanisława Komorowskiego (†57 l.). W galerii dla gości nie zabraknie też mamy prezydenta pani Jadwigi Komorowskiej (89 l.) i rodziny z Gdańska.

godz. 10.30 - Po zaprzysiężeniu prezydent Komorowski najprawdopodobniej złoży kwiaty przed sejmową tablicą ku czci posłów poległych w trakcie II wojny światowej. Następnie spotka się z Konwentami Seniorów obu izb w gabinecie marszałka Sejmu.

godz. 11.40 - Prezydent wraz z małżonką przejedzie Nowym Światem i Krakowskim Przedmieściem do archikatedry warszawskiej na Starym Mieście.

godz. 12.00 - Msza św. w archikatedrze. Będzie ją koncelebrował metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz (60 l.).

godz. 14.00 - W Zamku Królewskim odbędzie się uroczystość przekazania prezydentowi insygniów Orderu Odrodzenia Polski i Orderu Orła Białego. Prezydent z tytułu wyboru staje się kawalerem obu tych odznaczeń. Uroczystość na Zamku będzie ostatnim oficjalnym punktem programu zaprzysiężenia prezydenta.

ok. godz. 18.00 - Spotkanie w Belwederze z wybranymi gośćmi. Będzie to raczej rodzinne spotkanie. Niewykluczone, że oficjalny koktajl prezydent wyda 15 sierpnia. Belweder pozostanie też przez 3-4 miesiące siedzibą prezydenta. Na Krakowskie Przedmieście 46/48 Komorowski przeprowadzi się, gdy zakończy się tam remont.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki